Filmowy spacer po muzycznej "Nowej Warszawie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Filmowy spacer po muzycznej "Nowej Warszawie"
Realizacja projektu "Nowa Warszawa"Foto: materiały prasowe

Podczas 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się światowa premiera filmu "Nowa Warszawa" w reżyserii nominowanego do Oscara Bartosza Konopki.

Posłuchaj

Filmowy spacer po muzycznej "Nowej Warszawie" (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

To dokument inspirowany niemal już kultową płytą "Nowa Warszawa" Stanisławy Celińskiej, Bartka Wąsika i Royal String Quartet. Obraz powalczy w dwóch festiwalowych konkursach: muzycznym DocFilmMusic oraz konkursie polskim w kategorii dokumentów.

- Projekt na początku żył poprzez muzykę, poprzez postać Stanisławy Celińskiej. I ku naszej wielkiej radości okazało się, że ów pomysł, w który włożyliśmy naprawdę masę serca i czasu, zostanie sfilmowany. Na początku nie wiedzieliśmy, jak to będzie wyglądać, jaką Bartek Konopka, czyli reżyser filmu, ma koncepcję. Ale zaufaliśmy mu bezgranicznie i to był dobry pomysł - mówi Bartosz Wąsik, pianista i aranżer, który odpowiadał za wybór i opracowanie piosenek wykonywanych przez Stanisławę Celińską.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

W ramach projektu zebrano utwory poświęcone Warszawie i nadano im zupełnie nową formę. - Wybór był bardzo trudny. Piosenek o Warszawie okazało się być bardzo dużo. Nie chciałem wykorzystywać piosenek, które kojarzą się z Warszawą tak dosłownie - mówi Wąsik.

Film jest zapisem koncertów, uzupełnionym o wypowiedzi osób zaangażowany w przedsięwzięcie. - Widz ma szansę zobaczyć to wszystko z bliska. I to jest niesamowite, że widać te palce, widać te struny, widać to zrywające się włosie w smyczkach, widać twarz Stanisławy Celińskiej z bardzo bliska - wyjaśnia Wąsik.

Film będzie można zobaczyć podczas trwającego 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, ale nie tylko. 31 maja zostanie on pokazany w warszawskim kinie Kultura podczas przeglądu filmów muzycznych, a na początku czerwca wyemituje go TVP.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 10.45.

(Narodowy Instytut Audiowizualny, Trójka, bk, ei)

Polecane