Zwiedź Wrocław niezwykłym szlakiem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zwiedź Wrocław niezwykłym szlakiem!
Rynek we Wrocławiu. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Zaczęło się od żartów okołotoaletowych i pilnej potrzeby, która znienacka chwyciła na ulicy. Teraz Tomasz Żarnecki i Małgorzata Kulig tworzą wyjątkowy przewodnik po Wrocławiu. - Gosia poznała to miasto, chodząc i odwiedzając te wszystkie szalety - śmieje się Tomek.

Posłuchaj

Alternatywny sposób poznania miasta: zwiedzanie toalet (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- "Pecunia non olet", czyli pieniądze nie śmierdzą - powiedział rzymski cesarz Wespazjan, który pragnął zarobić pieniądze na miejskich toaletach. To, według bohaterów reportażu Magdy Skawińskiej, bardzo inspirujące zdanie.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

- Zupełnie przypadkiem zaczęliśmy rozmawiać o toaletach, przeglądać, jak one wyglądają. Nie wiedzieliśmy wtedy nic konkretnie, co chcemy z nimi robić - mówi Tomasz Żarnecki. - Zaczęliśmy czytać, okazało się, że są tu jakieś zabytkowe szalety, jakiś ewenement na skalę europejską. Z żartu nagle zaczęło się robić coś poważnego - dodaje Małgorzata Kulig.

Bohaterka reportażu opowiada, że Tomek, który mieszka we Wrocławiu znacznie dłużej od niej, zaczął ją oprowadzać po różnych miejscach. - Na stronie wrocławskiego Zarządu Dróg i Mostów można znaleźć dokładne adresy każdej toalety - dodaje. - Wyznaczaliśmy sobie taką trasę każdego dnia. Gosia poznała to miasto chodząc i odwiedzając te wszystkie szalety - dopowiada Tomek.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Okazało się, że wiele toalet to ponad stuletnie budynki, które zaprojektowali uznani miejscy architekci. Teraz Gosia i Tomek przygotowują przewodnik po Wrocławiu szlakiem szaletów. Wrocław ma jedną z najwyższych w Polsce liczbę publicznych toalet.

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Magdy Skawińskiej "Alternatywny sposób zwiedzania miasta".

"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

(mp/mc)

Polecane