Słucham: Wolność - "Trudno nie wierzyć w nic"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słucham: Wolność - "Trudno nie wierzyć w nic"
Raz Dwa TrzyFoto: Andrzej Świetlik

Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy wraz ze znajomymi doszedł do wniosku, że twórczość grupy najczęściej jest podporą dla osób, które mają kłopoty z życiem duchowym oraz dla tych, którzy nie do końca podźwignęli się z rozterek życiowych.

Posłuchaj

Słucham: Wolność - "Trudno nie wierzyć w nic" (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Mariusz Owczarek z redakcji muzycznej Trójki mówi, że trudno znaleźć podobny zespół w Polsce. - Oni wyrastają z tradycji studenckiego grania. Od razu widać, jaki oni mają dystans do siebie, dzięki temu zaskarbili sobie taki szacunek fanów przez lata obecności na scenie - wyjaśnia.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka>>>

Jednym z najbardziej znanych utworów Raz Dwa Trzy jest "Trudno nie wierzyć w nic". - Piosenka powstała w 2000 roku. Jarek Treliński, kompozytor utworu przyniósł suitę składającą się z pięciu części. Myśmy tę suitę okroili do trzech i pracowaliśmy nad nią chwilę, ale właściwie ona sama z siebie od razu na próbach poszła - wspomina Adam Nowak.

Lider zespołu podkreśla, że nie jest to piosenka o Bogu. - Jestem osobą wierzącą, ale starałem się zawsze i w postawie, i w piosenkach tym nie epatować - mówi. Podsuwa jednak inną interpretację utworu.

- O państwie stanowią obywatele. Obywatel niepozbawiony refleksji, inteligencji i wrażliwości to jest obywatel, który kieruje się nie tylko swoim dobrem, ale dobrem innych. Bez względu na ustrój panujący w naszym kraju, obywatel, który ma nadzieję lub nie ma nadziei, to jest obywatel, który może być lokomotywą dla innych lub tylko wagonem który się podczepia - wyjaśnia.

Mariusz Owczarek dzieli się ze słuchaczami Trójki własną interpretacją "Trudno nie wierzyć w nic". - To jest dla mnie piosenka o potrzebie posiadania w życiu czegoś stałego. To może być wiara, ale to może być rodzina, bliscy, to mogą być różne sprawy, ale ważne dla nas na tyle, że możemy o nich powiedzieć, że to jest ta nasza kotwica - tłumaczy.

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się on specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

bk, gs

Polecane