Jan Sebastian Bach - zwyczajny człowiek i jego boska muzyka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Sebastian Bach - zwyczajny człowiek i jego boska muzyka
Jan Sebastian Bach na obrazie Eliasa Gottloba Haussmanna.Foto: wikipedia, lic. CC

Niemiecki kompozytor na swój sukces ciężko pracował od najmłodszych lat. - W naturze Bacha i jego sztuce kompozytorskiej jest coś z inżynierii. Już jako młodzieniec zyskał niebywałą sławę jako specjalista od organów - mówi Piotr Wierzbicki, autor książki "Boski Bach". Eseista był gościem "Klubu Trójki".

Posłuchaj

Inżynier Jan Sebastian Bach (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Piotr Wierzbicki przyznaje, że na płycie, którą przygotował do książki jako pierwszy utwór wybrał przeróbkę. Sam Bach by się na niego za ten wybór nie obraził, bo lubił przerabiać i robił to często. - Przerabiał na potęgę własne utwory, jak również dzieła innych kompozytorów. Był człowiekiem niezwykle tolerancyjnym, jeśli chodzi o muzykę: chłonął wszystko, chciał poznać całą współczesna muzykę, nie było w nim zazdrości ani zawiści - mówi publicysta.
Pisarz pokusił się o interpretację osoby kompozytora na podstawie jego portretu. - On był normalny, czego nie można powiedzieć o Beethovenie. Był stosunkowo zadowolony z siebie, spoglądał na świat w poczuciu, że to co stworzył wystarczy, by potomność widziała go takim, jakim on chciałby być widziany - komentuje eseista.

Jan Sebastian Bach dorastał jako sierota. W wieku 9 lat stracił ojca, a rok później matkę. Jego wychowaniem zajął się starszy brat. - Był tytanem samouctwa i nieprawdopodobnie cudownym dzieckiem, które dorastało w ciężkich warunkach. Kipiał żądzą poznania i bezinteresowna ciekawością: potrafił przejść pieszo 400 km, by posłuchać innego wybitnego organisty - opowiada autor książki.

Zobacz kanał Muzyka na moje.polskieradio.pl >>>

"Muszę czasem wracać do Bacha. Dla higieny", powiedział jeden z największych pianistów XX wieku Światosław Richter. Jan Sebastian Bach pozostawił nam po sobie ocean muzyki, ale też opowieść o życiu spełnionego, dojrzałego człowieka.

Książce towarzyszy płyta z bachowskimi nagraniami ułożona przez autora.

Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, gs)

Polecane