Słucham: Wolność - "Cichosza"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słucham: Wolność - "Cichosza"
Grzegorz Turnau podczas koncertu z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego WasowskiegoFoto: W. Kusiński/ PR

- Ten utwór stał się moją flagową piosenką. Jeżeli ktoś mnie czasem rozpozna na ulicy i kompletnie nie wie z czym mnie skojarzyć, to mówi: o Cichosza! - o historii swojego przeboju opowiadał w Trójce Grzegorz Turnau.

Posłuchaj

Słucham: Wolność - "Cichosza" (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Historia tej piosenki zaczęła się w roku 1993, od teczki z tekstami, którą związany z Piwnicą pod Baranami poeta Michał Zabłocki, zostawił Grzegorzowi Turnauowi. Wśród zaproponowanych muzykowi liryków znalazł się utwór bez tytułu, zaczynący się od słów: Po cichu, po wielkiemu cichu...

Piosenka miała być literackim żartem, idealnym do kabaretu, Grzegorz Turnau zwrócił jednak uwagę, że jej tekst porusza głębsze problemy.
"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka>>>

- To było trochę o czasie, w którym my - młodzi chłopcy - dojrzewaliśmy do tego, żeby robić coś swojego i bardzo nie chcieliśmy nazywać rzeczy wprost. Ja miałem gęsią skórkę gdy słuchałem patetycznych pieśni o cierpieniach i ideologiach, a tutaj Michał przy pomocy paru wersów zamknął pewien problem: braku autorytetów,  braku gustu i estetycznej deklaracji, bezwładu naszego pokolenia, które nie ma już ani tego Mickiewicza ani tego Miłosza - zauważał.

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Zdaniem Artura Andrusa powodzenie tej piosenki to dowód na to, że poezja "wciąż daje radę". -To prawdopodobnie nigdy nie było tak, że poezja docierała do szeroki mas i rzucała na kolana miliony ludzi. Poezja jest to coś bardzo intymnego dla tego, który ją tworzy i dla tego, który ją odbiera. Piosenki Grzegorza Turnaua to jest dowód na to, że poezja daje sobie radę nawet w czasach rozhulanych medialnie, kiedy wszystko musi się kierować do masowego odbiorcy - ocenia dziennikarz Trójki.

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się on specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

bc, gs

Polecane