Sztuka ulicy w filmie i politycznej walce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuka ulicy w filmie i politycznej walce
fragment plakatu filmu "Art war"Foto: źr. www.iluzjon.fn.org.pl

Planet+ Doc Film Festival to wyjątkowe święto w świecie dokumentów. Jego fanów w czwartek czeka ciekawa dyskusja pod rebelianckim hasłem "Wojna na murach".

Posłuchaj

Sylwia Kawalerowicz, redaktor naczelna "Aktivista" zaprasza na debatę "Wojna na murach" (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Organizatorzy Planet+ Doc i Sylwia Kawalerowicz, redaktor naczelna magazynu "Aktivist" zdecydowali się połączyć siły i razem zorganizować debatę w kinie Iluzjon.

- Nasza debata odbędzie się po projekcji filmu "Art war" (polski tytuł "Sztuka i rewolucja"), który opowiada o artystach malujących na murach - mówi Sylwia Kawalerowicz w audycji Ryszarda Jaźwińskiego "Fajny film". - W ten sposób starali się pokazywać swój sprzeciw wobec tego, co działo się podczas Arabskiej Wiosny w Egipcie.
Za kamerą stanął niemiecki reżyser Marco Wilms, który pokazuje związki łączące sztukę rewolucji z antyczną sztuką faraonów. Przedstawia dzieła, które są nie tylko zapisem piękna, ale też pełnym siły narzędziem politycznym. - Wyrażanie sprzeciwu na murach ma bardzo długą tradycję - podkreśla naczelna "Aktivista". - Rysunki i napisy ze ścian stają się głosem ludu - tak było w Polsce. W Egipcie sztuka ulicy też była formą walki politycznej, tam powstawały wielkie murale, obrazy.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

W debacie "Wojna na murach" udział weźmie reżyser filmu Marco Wilms, a także Cezary Hunkiewicz, wiceprezes Zarządu Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej, socjolog, nauczyciel akademicki, od ponad 10 lat aktywnie uczestniczy w rozwoju sztuki niezależnej oraz Mateusz "Miesto" Ściechowski, artysta i aktywista związany z polską scena streetartową i graficiarską, współtwórca [v]iura.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 10.45.
(pj, ei)

Polecane