Słucham: Wolność - "Kiler"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słucham: Wolność - "Kiler"
Kuba SienkiewiczFoto: PAP/Piotr Derlacz

Piosenka tytułowa do komedii Juliusza Machulskiego. Ten film to jeden z największych hitów ostatniego ćwierćwiecza. - Jeżeli liczyć w wartościach bezwzględnych, to w tej nowej, odradzającej się Polsce to był największy przebój- mówi Cezary Pazura, który w "Kilerze" zagrał główną rolę.

Posłuchaj

Słucham: Wolność - "Kiler" (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Film opowiadał historię warszawskiego taksówkarza Jurka Kilera. W wyniku splotu niesamowitych okoliczności zostaje zmuszony do udawania płatnego zabójcy. - To był ewenement tamtych czasów. Widzowie potrzebowali odreagowania, dystansu wobec tego, co się dzieje dokoła - opowiada Cezary Pazura.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka>>>

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Tytułową piosenkę do filmu skomponował Kuba Sienkiewicz, lider "Elektrycznych gitar". Jak mówi melodia i tekst piosenki powstały w ciągu kilku dni. - To był roku 1997 i byłem wtedy w trasie koncertowej na Śląsku i na Dolnym Śląsku, ale koncerty były odwoływane. Z powodu rozszerzającej się fali powodziowej. Kolejne występy odpadały. Ja siedziałem w hotelu w Siemianowicach Śląskich, tam spędziłem 3-4 dni, miałem czas i piosenka powstała w warunkach hotelowych. Stała się hitem - dodaje.

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się on specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

mp

Polecane