Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: "Nowa Tradycja" odkrywa prawdę w kulturze ludowej
2014-05-13, 13:05 | aktualizacja 2014-05-13, 14:05
– Tradycyjne pieśni używają niewymyślnych słów, ale opowiadają o rzeczach, których wszyscy doświadczamy: o strachu przed śmiercią, radości narodzin, szczęściu miłości – mówiła w Trójce dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, zapraszając na 17. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
Posłuchaj
Gwiazdą tegorocznej odsłony festiwalu jest zespół Karolina Cicha & Spółka, który wspólnie z Bartem Pałygą zdobył w ubiegłym roku Grand Prix w konkursie "Nowa Tradycja". Niesamowita osobowość sceniczna Karoliny Cichej sprawiła, że została ona uhonorowano także indywidualną nagrodą im. Czesława Niemena. - Nikt nie miał wątpliwości, że Karolina Cicha zasługuje na to wyróżnienie - wspominała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz w audycji "Do południa" . - Już po pierwszych minutach występu cała publiczność należała do niej. Nie musiała nikogo przekonywać, że ma prawo zająć czas - dodała dyrektor Dwójki.
Zobacz, jak grano podczas poprzednich odsłon festiwalu "Nowa Tradycja":
Organizowany od lat Festiwal Folkowy Polskiego Radia zaczyna w ostatnich latach zbiegać się z coraz wyraźniejszym powrotem kultury tradycyjnej do przestrzeni publicznej. - Stosunek do kultury ludowej zmienia się - zauważyła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. - Po transformacji ustrojowej odczuwano wstyd wobec folkloru, który w okresie PRL sprowadzony został do Cepelii. Dziś coraz częściej widać jednak uczciwe zainteresowanie naszą tradycją. I, co ważne, zainteresowanie ze strony bardzo młodych ludzi. Wracają z wielkich miast do tego, co w jakimś stopniu ukształtowało ich samych, ich rodziny i obyczaj - mówiła.
Zobacz stronę 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" >>>
Zdaniem dyrektor Programu 2 Polskiego Radia musimy przestać wstydzić się tego, że wyrastamy z tradycji ludowej, a przede wszystkim zacząć ją poznawać. - Ona jest niezwykle barwna. W samej Polsce jest tyle różnych regionów, w których muzyka, gawęda czy twórczość rękodzielnicza wciąż powstają - powiedziała. - Warto też dodać, że kultura ta była ważna także w Polskim Radiu właściwie od początku jego istnienia. Już w 1925 r. zaczęto rejestrować zespoły grające muzykę ludową - przypomniała.
Audycję przygotowała i prowadziła Katarzyna Borowiecka.
Do słuchania audycji "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9 do 12.
(mc, ei)