Zobacz jak rodzi się Wszechświat! (wideo)

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zobacz jak rodzi się Wszechświat! (wideo)
Foto: Glow Images/East News

Naukowcy Massachusetts Institute of Technology stworzyli model, dzięki któremu można prześledzić ewolucję Wielkim Wybuchu. - Model ukazuje sześcian o boku 350 mln lat świetlnych. To próbka na tyle duża, że jest reprezentatywna dla całego Kosmosu, a jednocześnie na tyle mała, że widać na niej niezbędne szczegóły - podkreśla w "Raporcie o stanie świata" Rafał Mortiuk.

Posłuchaj

Jak rodził się Wszechświat? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Naukowcy wiedzą jak zrodził się i jak wygląda obecnie Kosmos, nie są znane wszystkie szczegóły, ale opracowana teoria jest solidna. Teraz badacze z amerykańskiego MIT usiłowali odtworzyć to, co działo się przez ostatnie 14 mld lat, czyli historię Wszechświata.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".
- Ta ewolucja zwłaszcza w początkowym okresie jest stosunkowo skomplikowana, odtworzenie  procesu tworzenia się galaktyk wymagało potężnych obliczeń. Rozumieliśmy już wcześniej warunki jakie panowały samym początku, a także - jak nam się wydaje - główne składniki Wszechświata i uważaliśmy, że da się komputerowo odtworzyć nasz Kosmos. Od 10 lat pojawiały się takie próby, ale nie odniosły one sukcesu. Trudno było zrekonstruować historię galaktyk spiralnych - takich jak nasza. Dopiero niedawno zrozumieliśmy procesy fizyczne niezbędne do ich powstania - mówił Mark Vogelsberger, szef zespołu badaczy MIT magazynowi "Nature".

Zapraszamy do słuchania kanału Kosmos na moje.polskieradio.pl >>>


Model pokazuje jak tworzyły się gwiazdy i galaktyki z zwykłej materii, ukazuje też jak formowały się skupiska ciemnej materii, której nie widać. - Symulacja zaczyna się wcześnie - 12 mln lat po Wielkim Wybuchu. Ciemna  materia zaczyna tworzyć skupiska pod wypływem własnej grawitacji, podobnie zachowuje się zwykła materia, pojawiają się chmury gazu, czarne dziury i gigantyczne eksplozje. Widać jak tworzą się pierwiastki: tlen węgiel, metale. Widać też stan dzisiejszy ze skupiskami galaktyk - relacjonuje Rafał Mortiuk.

Jak naukowcy będą wykorzystywać powstały model?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy także :
- dlaczego Rosjanie wciąż kochają Władimira Putina. Dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich mówi: w Rosji trwa swoisty miesiąc miodowy
- obecnej sytuacji w Republice Południowej Afryki. Czy 20 lat po obaleniu apartheidu mieszkańcy RPA są szczęśliwsi w dawnym ustroju? Naszym gościem był Wojciech Jagielski.
- decyzji rządu Ekwadoru, który wydał zgodę na poszukiwanie ropy w jednym z parków narodowych. Czy Amazonia jest skazana na zniszczenie?

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę od godz. 14.05 do 15.00.

(gs/kul)

Polecane