Opowieść o świecie...
2014-05-10, 14:05 | aktualizacja 2014-05-10, 15:05
Filmy dokumentalne - złożoność świata na wyciągnięcie ręki! Gościliśmy na Planet + Doc Film Festival. A z nami Michel Gondry i Artur Liebhart!
Posłuchaj
Początek był tradycyjny. Agnieszka Obszańska w telefonicznym skrócie opowiadała o wydarzeniach kulturalnych- wystawie Andrzeja Tobisa, Węgajtach w Szczecinie i wystawie w Radomiu.
Nadawaliśmy emy z warszawskiej Kinoteki w związku z Planet + Doc Film Festival. Już po raz 11 organizatorzy tej świetnej imprezy dają nam szansę na spotkanie z całym światem za pośrednictwem filmów dokumentalnych. Program bogaty i interesujący - opowiadał o nim Artur Liebhart, szef festiwalu.
Mówiliśmy także o Alaa Basatneh, młodej dziewczynie z Chicago, która w filmie Joe Pistacelli mówi o sobie: " z mojego laptopa prowadzę rewolucję w Syrii". Ten film w pierwszych sekundach zabiera nas na ulice Damaszku, zrujnowane, ostrzeliwane przez snajperów. Widzimy na wyciągnięcie dłoni tych, którzy próbują przeżyć, widzimy tych, którzy walczą z reżimem Baszszara al-Asada. O ile świat zdaje się nie mieć pomysłu, jak pomóc w rozwiązaniu tego tragicznego konfliktu, w filmie "#chicago girl. facebookowa rewolucja" widzimy ludzi, którzy cały czas działają, najczęściej płacąc za to cenę najwyższą... Film Joe Pistacelli opowiada także o fenomenie jakim są współczesne narzędzia komunikacji - manifestacja zbiera się będąc "wydarzeniem" na facebooku...
Odwiedził nas także inny gość festiwalu - bohater retrospektywy własnych prac - Michel Gondry. Ależ radość! Oczywiście na festiwalu pokazane zostaną dokumenty reżysera, a są równie frapujące jak fabuły czy teledyski (te też zostaną pokazane). Jego najnowszy obraz "Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?", w którym reżyser – całkiem dosłownie – zarysowuje przebieg swojej rozmowy z jednym z najwybitniejszych lingwistów, filozofów i działaczy politycznych naszych czasów, weźmie udział w konkursie głównym o Nagrodę Millennium, a oficjalna premiera filmu z udziałem reżysera odbyła się 9 maja w warszawskiej Kinotece. W ramach retrospektywy twórczości dokumentalnej Michela Gondry’ego na festiwalu PLANETE+ DOC pokazane zostaną również "Cierń w sercu" (2009) i "Block Party" (2005).
Spotkaliśmy się również z Rafałem Księżykiem a będzie to wstęp do opowieści o innym festiwalu- czerwcowym - nadchodzi Big Book Festival 2014. Jednym ze spotkań, w ramach imprezy, będzie dyskusja o trasformacji w Polsce poprzez pryzmat muzyki! Zmieniła sę rzeczywistość, powstał przemysł muzyczny, narodziły się gwiazy, gwiazdki - jest o czym opowiadać! Na spotkanie zapraszamy 14 czerwca, wcześniej jednak prosimy o pomoc. Chcemy ustalić jak brzmi transformacja - jaka płyta kojarzy się najmocniej z okresem zmian, jaki album może stanowić ścieżkę dźwiękową dla tamtego okresu? Na propozycje tytułów czekamy pod adresem alternatywny@polskieradio.pl. Mamy ciekawe książki o muzyce / muzykach do oddania w dobre ręce!
Powoli kończy się ort*, projekt „Wiersze z Islandii, wiersze z Polski”, któremu patronujemy. Byliśmy – śledząc poetów – w Krakowie i Sopocie, tym razem wracamy do Warszawy. Za tydzień ostatnie wydarzenia w stolicy. Spotkanie z trzema poetkami poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało, zaśpiewa Kira Kira.
Dlaczego warto przyjść i posłuchać? Opowiadała Olga Hołownia, elfolożka, osoba, która otworzyła przed nami Islandię!
A za tydzień w naszym studiu pojawią się reprezentantki islandzkiej sceny poetyckiej. A za dwa tygodnie odezwiemy się z Reykjaviku!
I jeszcze „Muzyczny przewodnik Trójki” mamy w ofercie! Tym razem Wojciech Włodarczyk opowie o Grzegorzu Fitelbergu.
do usłyszenia!
szydłowska&obszańska&nogaś
Zapraszamy do słuchania "Radiowego Domu Kultury" w każdą sobotę między 12.00 a 14.00.