Słucham: Wolność - "24.11.94"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słucham: Wolność - "24.11.94"
Adam Wolski wokalista zespołu Golden LifeFoto: PAP/Bartłomiej Banaszak

- Kiedy odwiedzaliśmy naszych fanów w szpitalu, oni nas bardzo prosili, żebyśmy napisali dla nich piosenkę - o balladzie zainspirowanej pożarem w hali Stoczni Gdańskiej opowiadał w Trójce Adam Wolski, wokalista Golden Life .

Posłuchaj

Słucham: Wolność - "24.11.94" (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

24 listopada 1994 roku w hali widowiskowej Stoczni Gdańskiej zjawiły się tłumy młodych fanów zespołu Golden Life, którzy przyszli obejrzeć nie tylko koncert zespołu, ale i bezpośrednią transmisję z rozdania nagród MTV. Kiedy już po koncercie na sali zauważono ogień, większość widzów myślała, że to efekt pirotechniczny. Gdy płomienie zaczęły stawać się coraz większe, tłum skierował się do jedynego wyjścia. W wyniku pożaru i wywołanej nim paniki zginęło 7 osób, w tym ochroniarze, którzy wrócili do hali, by ratować inne osoby. Około 300 osób odniosło obrażenia.

Zespół Golden Life zareagował na tę tragedię piosenką, którą zatytułował po prostu "24/11/1994". - Tekst powstał dosyć szybko - wspominał Adam Wolski. - Napisała go żona naszego gitarzysty, która była akurat świeżo po porodzie i miała wszystkie emocje na wierzchu. Myśmy dopisali do tego muzykę. Utwór powstał w pięć minut.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka>>>

Piosenka swoją premierę miała podczas festiwalu, który odbył się w Gdyni miesiąc po tragedii. Dochód z imprezy został przeznaczony na pomoc poszkodowanym w pożarze. - Wydaliśmy też 500 egzemplarzy wyjątkowego singla. W każdym dużym, szanowanym radiu przeprowadzono aukcję. 500 sztuk poszło jak przysłowiowe świeże bułeczki za bardzo duże pieniądze - opowiadał Wolski.

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Utwór dziś funkcjonuje w oderwaniu od gdańskiej tragedii. To piosenka dla wszystkich, którzy stracili kogoś bliskiego. W jednej z rozgłośni pozostawała na liście przebojów przez sześć lat!

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się on specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

bc/mp

Polecane