Giewont bez krzyża, czyli Tatry jakich nie znacie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Giewont bez krzyża, czyli Tatry jakich nie znacie
Giewont bez krzyża na wierzchołku, II połowa XIX wiekuFoto: Awit Szubert/Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego

- Ta książka dla miłośników wspinaczki i pieszych wycieczek po Tatrach powinna być pozycją obowiązkową - o książce "Tatrzańska Atlantyda” Piotra Mazika mówił w Trójce Michał Nogaś.

Posłuchaj

Michał Nogaś o książce "Tatrzańska Atlantyda" Piotra Mazika (Trójkowy Znak Jakości)
+
Dodaj do playlisty
+

- Mazik jest przewodnikiem tatrzańskim, ale wie też dużo o Podtatrzu, Spiszu, Orawie i Liptowie, zajmuje się sztuką tych regionów - opowiadał o autorze nowego albumu poświęconego najwyższym górom w Polsce Michał Nogaś.

Przeszłość Tatr jest trochę jak zaginiony ląd – resztki miejsc niegdyś powszechnie znanych dziś przysłania przyroda. Są wśród nich wyciąg na Łopatę w Dolinie Kondratowej, pierwszy wyciąg w Kotle Gąsienicowym, mini obserwatorium meteorologiczne na Żółtej Przełęczy, pierwsze schronisko w Dolinie Wielickiej, Giewont bez krzyża, Kocioł Goryczkowy bez wyciągu, z nieistniejącymi szałasami, porysowany jedynie śladami nart, ogołocona z drzew dolina... zaginiony ląd - "Tatrzańska Atlantyda”.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

- To wszystko można oglądać na zdjęciach w książce Mazika, które pochodzą z kolekcji publicznych. Przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałbińskiego - zauważał Michał Nogaś.

Narrację fotograficzną dopełniają umieszczone pod zdjęciami opisy naświetlające kontekst każdego ze zdjęć. Możemy się z nich dowiedzieć na przykład, w jaki sposób krzyż pojawił się na Giewoncie: - Krzyż został wykonany w Krakowie, do Zakopanego jego elementy zostały przetransportowane koleją. Z kolei do Piekła w Dolinie Kondratowej przywiozły go konie, zaś na sam szczyt wnieśli go ochotnicy z Zakopanego - streszczał historię słynnego symbolu Tatr redaktor Trójki.

Każdy z ośmiu rozdziałów książki poświęcony jest innemu tematowi dotykającemu ważnego momentu z historii Tatr. Więcej na temat albumu "Tatrzańska Atlantyda” - w nagraniu audycji.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

 

Lista nagrodzonych w programie:

Wojtek z Lublina

Dariusz z Tarnobrzegu

Marek z Kunowa

Małgorzata z Dobrego Miasta

Grażyna z Katowic

Łukasz z Częstochowy

Magda z Krosna

Ewa z Bydgoszczy

Marek z Krakowa

Aleksandra z Tarnowskich Gór

Łukasz z Wałcza

Małgorzata z Budziejowic

Dorota z Zabrza

Andrzej z Nowego Targu

Anna z Lubina

 

 

 


(materiały promocyjne/bch, gs)

Polecane