Marc Minkowski i filmowy powrót do Warszawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marc Minkowski i filmowy powrót do Warszawy
Dyrygent Marc Minkowski w Warszawie podczas spotkania na temat filmu Rafaela Lewandowskiego "Minkowski |Saga"Foto: PAP/Rafał Guz

– To naprawdę niezwykła historia. Gdy Marc Minkowski przyjeżdża do Warszawy, by współpracować z polskimi artystami, wraca do miasta, które jest dla niego prawie rodzinne, ale w którym już niestety nikogo z bliskich nie ma – mówił w Trójce Rafael Lewandowski o swoim filmie "Minkowski | Saga".

Posłuchaj

Rafael Lewandowski opowiada o swoim filmie "Minkowski | Saga" (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Reżyser znany z nagradzanego filmu fabularnego "Kret", przybywa na festiwal Planete+ Doc z pełnometrażowym filmem dokumentalnym. Obraz opowiada o tym, jak słynny francuski dyrygent Marc Minkowski odkrywa w Warszawie fascynującą przeszłość swoich przodków, wielkich polskich patriotów, którzy należeli do elity II Rzeczypospolitej, lecz dziś po ich wielkości pozostaje tylko wspomnienie. Zanurzony w muzyce i historii film rzuca nowe spojrzenie na burzliwe losy rodzin żydowskich z Europy Środkowej.

To właściwie powrót twórcy do korzeni jego pracy. - Zaczynałem od dokumentu - opowiadał filmowiec w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim. - Oczywiście wcześniej zrobiłem we Francji kilka krótkometrażowych szkolnych etiud fabularnych. Zawsze powtarzam jednak, że dokument stał się moją drugą szkołą filmową - dodał.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Od pewnego czasu Rafael Lewandowski mieszka na stałe w Warszawie. - To nie tylko miasto urodzenia mojego ojca oraz syna, lecz także miasto, z którym przed wojną bardzo związana była rodzina, o której mowa w filmie "Minkowski | Saga" - powiedział reżyser. Jego dokument łączy wątki polskie i francuskie. - Głównym narratorem filmu jest francuski dyrygent Marc Minkowski, z którym zetknąłem się siedem lat temu dzięki wywiadowi w gazecie. Artysta opowiadał tam o swoim powrocie do Polski, o odkryciu pasjonującej historii rodzinnej - wspominał.

Rafael Lewandowski, zanim zdecydował się na szkołę filmową, uczył się muzyki. Dlatego od dawna już chciał zrobić film o tej dziedzinie sztuki. Zawsze marzył też o tym, by stworzyć obraz o Warszawie.  Mam nadzieję, że dzięki Marcowi Minkowskiemu uda mi się opowiedzieć pewne rzeczy, które są ważne także dla mnie  powiedział reżyser.

Na festiwalu Planete+ Doc film "Minkowski | Saga" będzie miał swoją oficjalną premierę światową 14 maja, ale dokument będzie można zobaczyć już 9 maja w Warszawie, a także 11 i 12 maja we Wrocławiu. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 10.45.

(mc, ei)

Polecane