"Papusza" wielką wygraną Tarnowskiej Nagrody Filmowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Papusza" wielką wygraną Tarnowskiej Nagrody Filmowej
Kadr z filmu "Papusza", reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze.Foto: www.kviff.com/mat. prasowe

Film w reżyserii Joanny Kos - Krauze i Krzysztofa Krauze otrzymał dwie nagrody festiwalu, w tym główną. - To wielki zaszczyt odebrać dwa wyróżnienia w otoczeniu tak silnej konkurencji - mówił w Trójce Zbigniew Waleryś, odtwórca jednej z głównych ról w filmie "Papusza".

Posłuchaj

Zbigniew Waleryś o "Papuszy" i 28. Tarnowskiej Nagrody Filmowej (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

Aktor, w imieniu nieobecnych reżyserów, odebrał statuetkę Maszkarona i 10 tys. zł dla obrazu nagrodzonego grand prix. Drugą nagrodę przyznało filmowi o życiu znanej, cygańskiej poetki, Jury Młodzieżowe. Patronem medialnym 28. Tarnowskiej Nagrody Filmowej jest Trójka.

Film "Papusza" jest nagradzany w wielu krajach. - Nawet w dalekim Urugwaju, dlatego nasz tabor filmowy wędruje po całym świecie i bardzo się z tego cieszymy - mówił Zbigniew Waleryś, który zagrał filmowego męża Papuszy, Dionizego Wajsa.

Na czym, zdaniem aktora, polega międzynarodowy fenomen tego filmu? - Samo życie Papuszy było takie czarno-białe, jak zdjęcia do filmu. Ona przez swoją działalność poetycką chciała ruszyć kanony patriarchatu romskiego, a to nie było łatwe. Kiedy własna społeczność ją odtrąciła, a społeczność polska nie przyjęła, kobieta znalazła się gdzieś pośrodku. Jej świat się zawalił. I myślę, że każdy w jej życiorysie może znaleźć cząstkę siebie. Być może na tym polega ów fenomen. A może na cudownych zdjęciach, które wyglądają jak z obrazów lub starych albumów ze zdjęciami - mówił Zbigniew Waleryś.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Nagroda specjalna festiwalu przypadła filmowi "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, za podjęcie niezwykle bolesnego tematu poszukiwania tożsamości bohaterów w pejzażu powojennej Polski. Kolejną nagrodę specjalną przyznano filmowi "Zabić bobra" Jana Jakuba Kolskiego, za użycie nowoczesnych środków wyrazu i odwagę operowania współczesnym językiem filmowym, a także udane wprowadzenie na ekran debiutującej aktorki Agnieszki Pawełkiewicz.

Nagroda Publiczności, czyli statuetka Publika i 5 tys. złotych, przypadła filmowi "Chce się żyć" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której usłyszeć można więcej informacji na temat 28. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Do słuchania "Trójkowo, filmowo" zapraszamy w każdą niedzielę między 14.00 a 15.00.

(ei/bk)

Polecane