Słucham: Wolność - "Tolerancja"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słucham: Wolność - "Tolerancja"
Stanisław Soyka w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki OsieckiejFoto: PR/W. Kusiński

- Utwór powstał na kolanie, w rumorze domowym, w towarzystwie dzieci i gości. W chwilach, kiedy na szybko muszę coś poważnie powiedzieć, odnoszę się do ewangelii. Utwór "Tolerancja" jest niczym innym jak zebraniem pewnych sugestii, zaleceń ewangelicznych, które znamy wszyscy, ale nie odnosimy ich wprawnie do sytuacji, które dotyczą nas i bliźnich - opowiada Stanisław Soyka.

Posłuchaj

Jak powstawała "Tolerancja" Stanisława Soyki (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Większość z nas zna słowa refrenu, mało kto pamięta jednak historię powstania utworu. - Na początku lat 90. Polska borykała się z problemem rozprzestrzeniania się wirusa HIV, wielu zarażonych było wśród narkomanów. Władze reagowały, tworząc dla nich specjalne domy, gdzie mieli znaleźć pomoc. Osoby mieszkające w sąsiedztwie ośrodków obawiały się zarażenia wirusem - przypomina Jan Niebudek. Dochodziło do dramatycznych sytuacji, jeden z ośrodków nawet podpalono.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka>>>

Trójkowa powtórka z historii >>>

Jedną z osób najbardziej zaangażowanych w pomoc chorym był ksiądz Arkadiusz Nowak, obecnie pracujący w Krajowym Centrum ds. AIDS. - Grupa artystów zaczęła z nami współpracować. Wśród nich był Staszek Soyka, który odwiedzał nas w ośrodku w Konstancinie razem z Korą Jackowską, Haliną Frąckowiak, z Eleni - wspomina gość cyklu "Słucham: Wolność". Ksiądz Nowak postanowił zorganizować serię koncertów pod hasłem "Tolerancja". Jednym z artystów, współorganizatorów wydarzenia był Stanisław Soyka.

Wśród artystów występujących podczas koncertów znajdował się m.in. chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, w przedsięwzięciu uczestniczyli także muzycy z Boliwii, artyści z Afryki, wśród polskich artystów wystąpili m.in. Czesław Niemen, Marek Grechuta i Kora. Brakowało jednak klamry - utworu, który mógłby stać się swoistym hymnem koncertów, wówczas spontanicznie narodziła się "Tolerancja" Stanisław Soyki.

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

- Ta piosenka jest hymnem wielu szkół, wielu fundacji. Sam słyszałem ją w różnych okolicznościach np. na peronie kolejowym śpiewaną przez grupę wczasowiczów. To są znaki, które wskazują, że piosenka weszła głębiej w świadomość społeczną - opowiada artysta.

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

(gs/mk)

Polecane