We wtorek wielka manifestacja górników w Katowicach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
We wtorek wielka manifestacja górników w Katowicach
Katowice: siedziba Kompanii Węglowej Foto: Wikipedia/Kris D from Metropolia Silesia, Upper Silesia ( Oberschlesien )

Kierowcy muszą we wtorek liczyć się z olbrzymimi utrudnieniami w centrum Katowic - ulicami miasta przejdzie górnicza manifestacja. Związkowców niepokoi sytuacja w branży, zwłaszcza w Kompanii Węglowej.

Posłuchaj

We wtorek wielka manifestacja górników w Katowicach (Bardzo ważny projekt/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Przedstawiciele magistratu apelują o omijanie ścisłego śródmieścia i - jeśli to możliwe - nieparkowanie aut na trasie przemarszu. Choć organizatorzy zapowiadają udział 15 tys. górników, dopiero we wtorek rano okaże się, ilu demonstrantów weźmie udział w manifestacji.
Związkowców niepokoi sytuacja w branży, zwłaszcza w Kompanii Węglowej. W należących do niej części kopalń w poniedziałek na kilka dni wstrzymano wydobycie, by nie powiększać ilości niesprzedanego surowca - na zwałach jest go obecnie 5 mln ton. Przestojowi sprzeciwiają się związkowcy, których zdaniem to wstęp do zamykania kopalń, a w konsekwencji utraty wielu miejsc pracy i degradacji całego regionu

- Koszty, które są pakowane do węgla w Polsce powodują, że Polska węgiel importuje - mówi gość audycji "Bardzo ważny projekt" prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski. Dodaje, że branżę czekają zwolnienia i restrukturyzacja. Mamy najwyższe w Unii Europejskiej wydobywalne złoża węgla i jeden z najdroższych programów wsparcia emerytalnego, który dołącza się do cen surowca i to powoduje, że  musimy importować węgiel - dodaje.

PAP/Trójka/mp

Polecane