Jan XXIII - papież, który żartował jak nikt

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan XXIII - papież, który żartował jak nikt
28 maja 1959. Papież Jan XXIII podczas procesji Bożego Ciała w rzymskim KoloseumFoto: PAP/Newscom

Był papieżem wyjątkowym, słynął z poczucia humoru. O swoich okazałych uszach powiedział kiedyś, że skoro Bóg wiedział, iż zostanie papieżem, a jednocześnie obdarzył go nimi, to albo nie jest wszechmogący, albo brak mu miłosierdzia.

Posłuchaj

Jan XXIII: uśmiech to słońce, które wschodzi na ustach (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Watykańska administracji potwierdziła w środę, że w uroczystościach kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII udział weźmie zarówno papież Franciszek, jak i Benedykt XVI. W historii Kościoła to wydarzenie bez precedensu.

Zobacz serwis specjalny poświęcony Janowi Pawłowi II i Janowi XXIII >>>

Dla Polaków najważniejsza jest oczywiście kanonizacja Jana Pawła II, Włosi szczególnie związani są z Janem XXIII. - Ten papież pochodził z prostej rodziny ubogich rolników z północy Włoch. Był niezwykle ludzki: pozwalał sobie na dowcipy, wygłaszał przemówienia bez przygotowania, co w tamtych czasach było nietypowe - mówi Marcin Gutowski. - Sprawiał wrażenie pucołowatego, jowialnego, starszego proboszcza z małej włoskiej parafii. Jego usposobienie spowodowało, że rodacy wciąż żywią do niego sentyment - dodaje Marcin Pośpiech.

Angelo Giuseppe Roncalli - później Jan XXIII - o papiestwie nigdy nie marzył, chciał być proboszczem w rodzinnych stronach. Został dyplomatą, jako nuncjusz apostolski rezydował m.in. w Bułgarii i Turcji. - W czasach wojny bardzo zasłużył się, jeśli chodzi o ratowanie Żydów z Europy Środkowo-Wschodniej - podkreśla dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej Piotr Bieliński.

28 października 1958 roku, w wieku 77 lat, został papieżem. Zwołał Sobór Watykański II, którego głównym celem było uwspółcześnienie Kościoła katolickiego. - Otworzył Kościół na dialog z innymi wyznaniami, pojednał z Żydami, dał początek reformie liturgicznej. Dzięki niej msze odprawiane są w językach narodowych, a księża stoją przodem do wiernych - mówi Trójce Loris Capovilla, osobisty sekretarz Jana XXIII.

Papież zasłużył się nie tylko w sprawach związanych z Kościołem. Odwiedzał pacjentów szpitala dziecięcego czy więźniów. W czasie kryzysu kubańskiego okazał się sprawny negocjatorem - to m.in. dzięki jego staraniom udało się zapobiec wybuchowi trzeciej wojny światowej. - Zaowocowało to wydaniem fundamentalnej encykliki na rzecz pokoju. Jest ona wielkim darem - mówi bratanek Jana XXIII, Marco Roncalli.

Papież Jan XXIII umarł 3 czerwca 1963 roku. Na łożu śmierci powiedział do swojego sekretarza: Loris, ciało ludzkie może się zestarzeć, ale nie oczy i uśmiech. Pamiętaj: uśmiech to słońce, które wschodzi na ustach.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotowali Marcin Gutowski i Maricn Pośpiech.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(mk, gs)

Polecane