Uzależnienia, czyli choroba zaprzeczeń. Jak wyjść z nałogu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uzależnienia, czyli choroba zaprzeczeń. Jak wyjść z nałogu?
Foto: Glow Images/East News

- Trzeba nauczyć się, czym jest uzależnienie i posłuchać tych, którzy mają doświadczenie w radzeniu sobie z problemem. I naprawdę się daje radę - mówi Bohdan T. Woronowicz. Specjalista od uzależnień i psychiatra był gościem "Klubu Trójki".

Posłuchaj

Dramat uzależnień (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Z roku na rok przybywa uzależnień. Poza alkoholem, narkotykami i papierosami, są uzależnienia od pracy, seksu, internetu i wielu innych rzeczy. - W swoim czasie bardzo się martwiliśmy strukturą spożycia alkoholu, to jest tym, że okresowo nawet 60-70 proc. wszystkich napojów alkoholowych stanowiła wódka. W roku 1981 pojawiły się informacje, że Polacy wypijają rocznie ponad 8 litrów czystego, czyli 100-procentowego alkoholu. Wywołało to przerażenie, że jeśli dalej tak pójdzie, to zginiemy jako naród - wspomina specjalista od uzależnień.

Psychiatra podkreśla jednak pewną bardzo ważną zależność. Otóż nie wolno zapominać, że to niewielka grupa osób wypija większość alkoholu, który jest podawany w statystykach. - Czyli to nie jest problem równo rozłożony, tylko kilkuprocentowa grupa wypija dziesiątki procent spożycia ogólnego - mówi Bohdan T. Woronowicz.

Dlaczego tylko 15 proc. uzależnionych alkoholików, jak wynika ze statystyk, podejmuje się leczenia? - Wszelkie uzależnienia są nazywane chorobami zaprzeczeń, chorobą zakłamania, bo wszyscy dookoła wiedzą i widzą, co się dzieje, a osoba, dotknięta tym nie zauważa tego. Jeżeli nie jesteś przekonany co do tego, że jesteś chory, to nie będziesz się leczył - wyjaśnia psychiatra. Kolejnym problemem jest to, że do dziś pokutują pewne przesądy, np. o oddziałach odwykowych, które dawniej nie miały opinii dobrych i pomagających wyjść z nałogu.

/

Niedługo ukaże się książka "Dasz radę. O pokonywaniu uzależnień". Wywiad - rzekę z doktorem przygotowała Karolina Prewęcka. Lista uzależnień rośnie. To nie tylko alkoholizm, narkomania, anoreksja, bulimia, praco- czy zakupoholizm. To także alkoreksja, brideoreksja, menoreksja, ortoreksja, vigoreksja.

Niektóre z tych słów brzmią ponuro, inne - egzotycznie. To jednak nie tylko słowa. To ludzkie dramaty, a czasem tragedie.

Jednak uzależnienia można pokonać. Jak? Posłuchaj całej rozmowy!

"Klub Trójki" poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, ei)

Polecane