Monciak - serce Sopotu i rzeka ze stadem bizonów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Monciak - serce Sopotu i rzeka ze stadem bizonów
Molo w SopocieFoto: Wikipedia/Diego Delso

Popularny Monciak, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino w Sopocie, to obowiązkowe miejsce spotkań turystów, ale też zagłębie ciekawych historii i tematów. O wielu z nich w specjalnym audiobooku opowiadają dziennikarze Trójki - Joanna Mielewczyk i Krystian Hanke.

Posłuchaj

Joanna Mielewczyk i Krystian Hanke opowiadają o tajemnicach Sopotu (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

"Krok po kroku z Trójką, Sopot" to pierwsza tego typu propozycja Programu 3 Polskiego Radia. To rodzaj miejskiego audio przewodnika, który w sposób ciekawy, nie zawsze dosłowny i oczywisty prezentuje miasto. Sopot nie był oczywiście wyborem przypadkowym, bo to miejsce, gdzie Program 3 zagościł na stałe. Znajdziemy tam Plac Radiowej Trójki czy Kulturalną Plażę Trójki… "Krok po kroku z Trójką, Sopot” to audiobook, który jest rodzajem słuchowiska, złożonego z anegdot, historii, opowieści osób, czasem bardzo osobistych, którym nadmorskie miasto jest bliskie sercu.

Londyńskie akcenty na placu radiowej Trójki w Sopocie >>>

Słuchacze znajdą tam historie Sopotu jako miejsca uzdrowiskowego, miejsca błyszczącego gwiazdami sceny, Sopotu artystów, ale także Sopotu sportowego czy imprezowego. Przykładem takiej wyjątkowej mieszanki jest ulica Bohaterów Monte Cassino, popularnie nazywana Monciakiem.

"Krok po kroku z Trójką. Sopot", czyli poważny przewodnik z przymrużeniem oka >>>
Poeta Patryk Dziczek żartuje, że Monciak jest dla osób postronnych jak "rzeka, w której stado pędzących bizonów płynie do wodopoju, czyli do morza". - Nie przeskoczymy tego, że ludzie potrzebują disko. Dlatego trzeba im dać taką ofertę. Ja mam inną filozofię i potrzebuję czego innego. Marzy mi się, żeby nad Sopotem, poza rozrywkowym duchem Monciaka, unosił się też duch artystyczny - dodaje poeta.

Protest song, jakiego świat nie słyszał, czyli Piotr Bukartyk o Sopocie
Spacerując Monciakiem, nie można nie zauważyć Trójkowej, czerwonej budki telefonicznej. W zeszłym roku u zbiegu ulic Haffnera i Bohaterów Monte Cassino w Sopocie został otwarty plac Radiowej Trójki, a wraz  z nim wiele dodatkowych atrakcji. Trójka zaprasza do Sopotu cały rok.

Więcej o ciekawostkach Sopotu usłyszeć można w dołączonym nagraniu. Opowiadają autorzy audiobooka: Joanna Mielewczyk i Krystian Hanke.

(ei/mk)

Polecane