Spotkanie z wielką czwórką poetów. Zobacz wideo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spotkanie z wielką czwórką poetów. Zobacz wideo
Spotkanie z wielką czwórką poetówFoto: Wojciech Kusiński/PR

W tym roku na Wieczór Wigilii Wielkanocnej przygotowaliśmy bardzo szczególny program. 9 kwietnia w Studiu Muzycznym Trójki im. Agnieszki Osieckiej odbyło się spotkanie, które zaproponowało nam Wydawnictwo a5 z Krakowa. Na scenie zasiedli: Adam Zagajewski i Ryszard Krynicki oraz Marek Kondrat, który prezentował wiersze Stanisława Barańczaka oraz Julii Hartwig.

Posłuchaj

Spotkanie z wielką czwórką poetów (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ukazały się bowiem w Bibliotece Poetyckiej pod redakcją Ryszarda Krynickiego 3 tomy utworów wybranych: Julii Hartwig , Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego oraz tom utworów zebranych Stanisława Barańczaka . Do edycji dołączone zostały płyty z wierszami czytanymi przez troje poetów, a także płyta, na której znalazły się wiersze przeczytane przez Marka Kondrata . Spotkanie w Trójce, zorganizowane przez Krystynę Krynicką oraz Małgorzatę Knap , stanowiło formę promocji tego szczególnego wydawnictwa.

Na scenie naszego studia zasiedli: Adam Zagajewski i Ryszard Krynicki oraz pan Marek Kondrat , który prezentował wiersze Stanisława Barańczaka , pod nieobecność pani Julii Hartwig czytał również jej wiersze.

Dodajmy, że współgospodarzem spotkania, we fragmentach retransmitowanego tego wieczoru, był także poeta, eseista, były dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie - pan Jarosław Mikołajewski .


Rozmowie i lekturze poezji, towarzyszył pokaz slajdów autorstwa Wojciecha Dorosza, prezentujących zdjęcia naszych gości, a całość filmowała Olga Słowiakowska.

Retransmisja spotkania z poezją to nie jedyny punkt programu tego wieczoru. Zgodnie z tradycją podejliśmy również temat Wigilii Wielkanocnej , czyli trudnego do ogarnięcia czasu między Wielkim Tygodniem , a Niedzielą Zmartwychwstania . Tradycyjnie też spotkałam się przed Świętami z aktorem-seniorem - panem Ryszardem Ronczewskim oraz z księdzem Krzysztofem Niedałtowskim . Rozmawialiśmy o tym, co uniwersalne z punktu widzenia religii katolickiej, ale też osadziliśmy tę Wielkanoc w bardzo konkretnym czasie tej wiosny. Nasze spotkanie miało charakter kameralny, odbywało się w gościnnym domu Państwa Jolanty i Ryszarda Ronczewskich w Sopocie . Dom stanowi podczas naszych Wigilii bardzo ważny, konieczny kontekst.
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Baszka Marcinik i Wojtek Dorosz.

Polecane