Charles Aznavour w Trójce!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Charles Aznavour w Trójce!

7 maja w Atlas Arenie w Łodzi wystąpi Charles Aznavour. Z tej okazji Anna Gacek wybrała się do Lozanny na spotkanie z legendarnym francuskim wokalistą ormiańskiego pochodzenia. Zapisu rozmowy o muzyce, 70 latach spędzonych na estradzie i życiu poza nią będzie można posłuchać w Programie 3 Polskiego Radia we wtorek, 15 kwietnia, o godz. 22.00.

'' Aznavour występował w naszym kraju tylko raz. W 1984 roku był gwiazdą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Miał wówczas 60 lat. Trzydzieści lat później przyjeżdża, by przypomnieć się polskiej publiczności w repertuarze złożonym ze swoich największych przebojów. A ma w czym wybierać, bowiem - według fanów bardzo dokładnie dokumentujących jego twórczość nagrał do tej pory ponad 1200 piosenek, umieszczonych na 294 albumach, które rozeszły się w nakładzie ponad stu milionów egzemplarzy. O ile jednak statystykom udało się ustalić, że Szahnur Aznawurian - bo tak naprawdę nazywa się piosenkarz i aktor - zagrał w 80 filmach, to już nikt nie podjął się policzenia jego występów, które odbyły się na wszystkich (prócz oczywiście Antarktydy) kontynentach świata. - Dlatego jadąc do Lozanny, w pobliżu której mieszka dziś Aznavour, myślałam o wyzwaniu, z jakim będę musiała się zmierzyć, chcąc przybliżyć słuchaczom człowieka-legendę, którego sława sięga daleko poza granice Francji - mówi Anna Gacek, dziennikarka Trójki.


Niespełna 90-letni, ale wciąż aktywny artystycznie i pełen pasji Aznavour podczas rozmowy z Anną Gacek opowiedział m.in. o debiucie w dziecięcym teatrze, podboju Ameryki, przyjaźni z Edith Piaf, miłości Francuzów do swoich bardów i o uczuciu, jakim Aznavour darzy swoje piosenki. Nie zabrakło również pytań o pozamuzyczną działalność weterana estrady. - Jak powiedział w wywiadzie, publiczność daje mu energię do życia, dlatego zamierza przestać dopiero na… setne urodziny. Trudno mu nie wierzyć, bo chociaż z ochotą wspominał dawne czasy, oczy świeciły mu się, gdy mówił o najbliższych koncertach i o spotkaniu ze swoją ukochaną publicznością - dodaje Anna Gacek.

Rozmowy Anny Gacek z Charlesem Aznavourem będzie można posłuchać o godz. 22.00 we wtorek, 15 kwietnia, w Trójce, która jest patronem majowego koncertu artysty w łódzkiej Atlas Arenie.

Polecane