Bruce Springsteen: ludzkie historie i dylematy zaklęte w dźwięki
2014-04-14, 03:04 | aktualizacja 2014-04-14, 12:04
Jaki jest Bruce Springsteen? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć biografia muzyka, której polska edycja właśnie ukazała się na rynku. Książka opowiada nie tylko o artyście, ale również kontekście kulturowym i politycznym otaczającym twórcę.
Posłuchaj
Od ponad 40 lat Bruce Springsteen pełni rolę zwierciadła, w którym przegląda się amerykańskie społeczeństwo i jego duch. W trakcie swej kariery zdobył 20 nagród Grammy, sprzedał ponad 120 milionów płyt, jest dwukrotnym laureatem Złotego Globu, za piosenkę "Streets of Philadelphia” otrzymał też Oscara. Stał się znaczącym głosem w amerykańskiej debacie politycznej i społecznej, czym zainspirował prezydenta Baracka Obamę do wygłoszenia słynnego zdania: Ja jestem prezydentem - ale on jest Szefem!
Bruce Springsteen w portalu Polskiego Radia >>>
Właśnie ukazało się polskie wydanie biografii "Bruce", którą napisał Peter Ames Carlin. Autor polskiego przekładu - Tomasz Szmajter - zawitał z tej okazji do studia Trójki. - Nie jest to tylko książka o muzyku i muzyce, a w bardzo szeroki sposób opisująca kulturowy kontekst tego, co się wokół Bruce’a działo i to od samego początku jego pobytu na tej planecie, a nawet jeszcze wcześniej. Sama opowieść i praca z mojego punktu widzenia była doświadczeniem niezwykle ciekawym i inspirującym - opowiada tłumacz.
Tomasz Szmajter przyznaje, że przed przetłumaczeniem książki na temat muzyka, znał zaledwie kilka jego utworów. - Bruce Springsteen umykał mojej uwadze. Mam takie określenie na pewną grupę wykonawców - nazywam ich facetami, którzy wiedzą, jak jest i wśród nich znalazł się m.in. Bruce, ale dopiero od niedawna - mówi tłumacz. Jak dodaje, po pracy nad biografią zaczął doceniać jego osobę oraz wagę jego muzyki.
Muzyka >>> Posłuchaj na moje.polskieradio.pl
Co sprawia, że przy bliższym poznaniu artysta zaczyna być doceniany przez osoby, które dotychczas nie znały dobrze jego dzieł? - To twórczość tak różnorodna, złożona, jeżeli chodzi o muzykę i wszelkie konteksty. Nie ma punktu zaczepienia, który kazał mi pomyśleć o nim inaczej, bo każda płyta jest inna, ale już od pierwszych dźwięków wiemy, że mamy do czynienia z nim - komentuje tłumacz.
Paweł Rost z fanklubu springsteen.pl po raz pierwszy o Bossie usłyszał w podstawówce, gdy dostał kasetę z jego utworami. - Miałem wtedy może 12 lat i nie miałem zielonego pojęcia, o czym ten facet śpiewa, ale moc wykonania długo mnie nie opuszczała. Pamiętam, że potem zaczęło się klasyczne zbieranie płyt i historyjek oraz mitów, których jest dużo - opowiada rozmówca Mariusza Owczarka.
Według jednej z tych historii Bruce Springsteen wybrał się w późnych godzinach do kina. W czasie seansu zauważył na sali małego samotnego chłopca. Spytał, czy może odprowadzić do do domu. Dziecko się zgodziło, po czym, gdy otworzyły się drzwi jego domu, chłopiec wykrzyczał do rodziców: tato, mamo, przyprowadziłem Bruce’a Springsteena!
Autorem wstępu do polskiego wydania biografii muzyka jest Piotr Kaczkowski!
"Mało Obiektywnie" na antenie Trójki w każdą sobotę od godz. 22.00 do północy.
(sm/mk)