Wirujemy!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wirujemy!
www.prusinowskitrio.plFoto: mat.wydawcy

W ten wspaniale słoneczny dzień postanowiliśmy tańczyć - mazurka! Podstawowa zasada - wirujemy! Nie wolno kiwać się na boki! A jeżeli w powietrze wzbił się kurz - nie szkodzi! Oto "Doniosłość kurzu"!

Posłuchaj

Wirujemy! (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zaczęliśmy od skrótu telefonicznego. Agnieszka Obszańska dzwoniła do Ciechanowa, Szklarskiej Poręby i Nowego Sącza.

Janusz Prusinowski w naszym studiu uczył, jak tańczyć mazurka oraz zaprosił na wyjątkowy festiwal - Festiwal Wszystkie Mazurki Świata.

Dagmara Gregorowicz opowiadała o kolejnej dalekiej podróży DagaDany oraz zaprasiła na koncert w Warszawie. Koncert w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych! A propos Spotkań - Janek Niebudek wprowadził nas w świat spektaklu "Szapocznikow. Stan nieważkości", polecamy serdecznie!

A propos Janka, sprawdził dla nas jeszcze jedną - niezwykłą - wystawę pt. "Doniosłość kurzu". Organizatorzy wprowadzają tak: "Kurz, postrzegany jako uciążliwy, pełni ważną i użyteczną rolę w funkcjonowaniu ziemskiego środowiska. Gdyby w atmosferze ziemskiej nie było niewidocznego skądinąd kurzu, światło nie miało by się na czym rozpraszać, powierzchnia planety pozostawałaby ciemna, również za dnia, co uniemożliwiłoby istnienie życia. Dzięki niemu niebo i woda zabarwione są na niebiesko, jemu też zawdzięczamy piękno zachodów i wschodów Słońca, na nim skrapla się para wodna…" Gdzie to możliwe? Oczywiście, w Krakowie... Więcej opowiedziała Ewa Tatar.

/

Czy znakomity marokański pisarz Tahar Ben Jelloun dostanie literackiego Nobla? Tego nie wiemy, ale zauważamy, że od kilku lat znajduje się wśród najpoważniejszych kandydatów!
Na razie możemy się cieszyć nowym polskim wydaniem jednej z jego najważniejszych powieści - "Świętej nocy" (w przekładzie Jacka Giszczaka). Podobnie jak w "Dziecku piasku", w tekście tym pojawiają się wszystkie tematy pasjonujące Ben Jellouna: związek tradycji islamu ze współczesnym życiem muzułmańskiej rodziny, los kobiety, poszukiwanie tożsamości seksualnej i kulturowej jednostki w nieprzyjaznym otoczeniu; motywy te osadzone są w przeprowadzonym z wrażliwością i fantazją wątku fabularnym. Warto zwrócić uwagę na wyszukany poetycki język, jakim posługuje się autor.
O książce opowiedziała Małgorzata Szczurek, a my rozdaliśmy egzemplarze - z Trójkowym Znakiem Jakości! www.karakter.pl
Otworzyliśmy też coś, co nazwaliśmy "radiem festiwalowym BBF", czyli Big Book Festival 2014 nadciąga! Jak w poprzednim roku - pod patronatem Trójki!

 

/

Stopniowo - w "Radiowym domu kultury" - zdradzać będziemy kolejne "tajemnice" - w tym wydaniu wstęp! Co, gdzie, kiedy, z kim i dlaczego? Opowiedziała Anna Król, dyrektorka BBF.

Na FB jesteśmy 24/7

obszańska&szydłowska&nogaś&niebudek

Polecane