Dobra wiadomość dla chorych dzieci z Piszkowic

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dobra wiadomość dla chorych dzieci z Piszkowic
Wnętrze Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w PiszkowicachFoto: arch. pryw. Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach

Dzięki zmianom w prawie państwo pomoże w opiece nad dziećmi z ośrodka leczniczo-opiekuńczego w Piszkowicach. Małych podopiecznych Słuchacze Trójki znają już bardzo dobrze, bo wsparli ich hojnie podczas wielu akcji pomocy. Na specjalne konto ponownie można wpłacać pieniądze dla chorych dzieci. Numer rachunku to 27 1090 2327 0000 0005 9400 0070.

Posłuchaj

Relacja Marcina Pośpiecha z Ośrodka w Piszkowicach (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Po latach walki - dzięki staraniom Henryki Szczepanowskiej ze Stowarzyszenia "Przyjaciele Piszkowic" - w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej doszło do bezprecedensowego spotkania. Pojawili się na nim m.in. szefowie resortów pracy i sprawiedliwości oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Kancelarii Prezydenta, NFZ i Rzecznik Praw Dziecka.

- W zasadzie wszystkie nasze oczekiwania zostały spełnione. Zarówno wpisanie Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych w katalog podmiotów, które będą mogły korzystać z Ustawy o Pieczy Zastępczej, jak również zmiany Kodeksu Rodzinnego w zakresie orzekania pieczy zastępczej wobec dzieci, które są bardzo ciężko chore i wymagają długotrwałej opieki medycznej - mówi Henryka Szczepankowska. - Podjęliśmy zobowiązanie, że te dzieci będą także objęte Ustawą o Pieczy Zastępczej. Tak by był sposób finansowania dzieci, które czasem porzucone, a czasem z niemożności sprawowania opieki i wychowania znajdują się w tym ośrodku. Będzie finansowanie ich pobytu i leczenia - mówi minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Nowe prawo ma wejść w lipcu.

Słuchacze Trójki dzięki wcześniejszym akcjom zebrali ponad 370,5 tysiąca zł na pomoc ciężko chorym dzieciom z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się wesprzeć chore maluchy i zachęcamy do dalszej pomocy.
Podopiecznych zakładu odwiedziliśmy ponownie w piątkowej, popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki".

O codziennych radościach i smutkach opowiadała m.in. dyrektor zakładu Eugenia Jakubowicz, (siostra Łucja)>>>

Zakład Leczniczo-Opiekuńczy w Piszkowicach w Kotlinie Kłodzkiej, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej w Piszkowicach (zlopiszkowice.ovh.org), opiekuje się ciężko chorymi dziećmi, najczęściej porzuconymi tuż po urodzeniu. Ich stan zdrowia nie pozwala na funkcjonowanie bez długotrwałej, specjalistycznej opieki medycznej. Wiele z nich wymaga żywienia dojelitowego, wspomagania oddychania i krążenia oraz całodobowej troski i uwagi.

Piszkowice: chore dzieci czekają na Twoją pomoc!>>>
Na rzecz placówki Trójka zbiera fundusze od czerwca ubiegłego roku. Pierwsze środki na rehabilitację i leczenie ciężko chorych dzieci z Piszkowic udało się pozyskać m.in. ze specjalnych aukcji, prowadzonych na antenie Trójki przez Kubę Strzyczkowskiego. Dodatkowo 16 grudnia odbył się charytatywny spektakl "Trójka do potęgi”, który premierę miał w 2012 roku w stołecznym Teatrze Syrena z okazji jubileuszu 50-lecia radiowej Trójki, ale cieszył się taką popularnością, że został wystawiony raz jeszcze. Tym razem przedstawienie odbyło się w warszawskiej Sali Kongresowej, w jeszcze bardziej atrakcyjnej wersji. Sztukę wyreżyserował Wojciech Malajkat, scenariusz, na podstawie książki Grzegorza Miecugowa "Trójka do potęgi”, napisał Wojciech Zimiński. Atutem spektaklu byli zarówno znakomici aktorzy jak i dziennikarze radiowej Trójki oraz wiele osób znanych z mediów oraz gwiazd sceny muzycznej. Grudniowy spektakl, tak jak poprzednie wystawienia, cieszył się dużą popularnością – dzięki sprzedaży biletów udało się zebrać aż 45 tysięcy zł dla dzieci z Piszkowic.
W sumie, dzięki funduszom pozyskanym z licytacji, sprzedaży biletów na spektakl oraz wpłat indywidualnych od słuchaczy, Program 3 zebrał do dzisiaj 370 524,79 zł na rzecz Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach w Kotlinie Kłodzkiej.
Wpłat można wciąż dokonywać – otwarte jest specjalne konto bankowe: Bank Zachodni BZWBK w Kłodzku; nr rachunku 27 1090 2327 0000 0005 9400 0070; Komitet Organizacyjny Przyjaciele Piszkowic, Piszkowice 53, 57-300 Kłodzko.

Polecane