2015: koniec roamingu w Unii Europejskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
2015: koniec roamingu w Unii Europejskiej
Foto: Glow Images

Od 15 grudnia przyszłego roku w Unii Europejskiej całkowicie mają zostać zniesione opłaty roamingowe, czyli opłaty za używanie telefonu komórkowego czy transmisje danych za granicą. Te opłaty do niedawna powodowały, że niektórzy, po wizycie w innym kraju członkowskim, mieli spore nieprzyjemności patrząc na rachunki.

Posłuchaj

Unia Europejska bez roamingu za nieco ponad rok (Europa od kuchni/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Znam przykład rachunku na prawie 80 tysięcy złotych za transmisje danych. Komputer został włączony na noc i w tym czasie ściągnął sobie aktualizację systemu Windows - mówi ekspert ds. nowoczesnych technologii Maciej Bębenek. Opłaty roamingowe udało się już Komisji Europejskiej ograniczyć, ale nie ma żadnego powodu, żeby je utrzymywać. Ich zniesie ma uwolnić rynek i go ożywić.
- Badania wskazują, że znaczna część ludzi nie korzysta w ogóle ze swojego telefonu za granicą, boi się, nie wie, nie zna regulacji. W związku z tym telefon jest wyłączony. Co najwyżej wysłane są smsy - dodaje Maciej Bębenek.
Jednolity rynek łączności elektronicznej to propozycja Komisji, która została przedstawiona we wrześniu ubiegłego roku. - Prace nad tą reformą są już na ostatniej prostej - mówi korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Deputowani mają przyjąć zmiany już w najbliższy czwartek.

Przygotowana przez Łukasza Walewskiego audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

(mp/mk)

Polecane