Tajemnice van Gogha w wyjątkowym filmie. Wejdź w świat artysty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tajemnice van Gogha w wyjątkowym filmie. Wejdź w świat artysty
Vincent van Gogh "Autoportret" (1889), Musée d'OrsayFoto: wikipedia/ własność publiczna

Ruszyła produkcja pełnometrażowej animacji "Twój Vincent". Głównym tematem filmu będzie historia życia i tajemniczej śmierci Vincenta van Gogha, ukazana oczami bohaterów jego obrazów. Technika pracy nad obrazem jest na tyle skomplikowana, że dziennie powstaje tylko sekunda filmu.

Posłuchaj

Tajemnice van Gogha w wyjątkowym filmie (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

"Twój Vincent" ("Loving Vincent”) w blisko 60 tysiącach namalowanych ręcznie klatek filmowych opowie historię życia i śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy - Vincenta van Gogha. Fabuła filmu poprowadzona zostanie na wzór śledztwa w sprawie śmierci artysty. Film wyreżyserowany przez Dorotę Kobielę, powstanie jako koprodukcja pomiędzy dwoma wielokrotnie nagradzanymi firmami produkcji filmowej: BreakThru Films (Oscar za "Piotrusia i Wilka") oraz Trademark Films (wielokrotnie nagradzana Oscarem firma producencka z Londynu; producent tytułów takich jak "Zakochany Szekspir" czy "Mój tydzień z Marilyn”).

Iwona Danielewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie uważa, że sięgnięcie po popkulturowe narzędzie, jakim jest animacja, to dobry sposób na promocję malarstwa van Gogha. - Przecież obrazy też żyją swoim życiem długo po namalowaniu ich. (…) Jestem spokojna o popularyzowanie tej sztuki, bo van Gogh to malarz bardzo znany. Jeśli tylko nie będzie w filmie scen, które mogłyby uwłaczać artyście, szczególne choremu, który przecież umierał samotnie, będzie to dobry krok - mówi Iwona Danielewicz w porannym wydaniu "Zapraszamy do Trójki".
Praca nad filmem jest bardzo trudna i żmudna, dlatego dziennie powstaje tylko jedna sekunda z planowanej całości. Więcej o tym, jak w filmie odtwarzany jest świat wielkiego artysty, usłyszeć można w materiale, który przygotował Mariusz Krzemiński.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(ei/mp)

Polecane