Srebrne Usta 2013 dla Marka Sawickiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Srebrne Usta 2013 dla Marka Sawickiego
Laureat głównej nagrody, minister rolnictwa Marek Sawicki (C) oraz nagrodzeni w kategorii "Duety": wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (P) i poseł TR Wincenty Elsner (L) podczas uroczystości rozstrzygnięcia dorocznego plebiscytu radiowej Trójki "Srebrne Usta" 19 bm., w WarszawieFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Zakończył się 18. plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej. Nagrodę "Srebrne Usta 2013" drugi raz z rzędu otrzymał Marek Sawicki, minister rolnictwa.

Posłuchaj

Marek Sawicki zwycięzcą plebiscytu Trójki "Srebrne Usta 2013"!
+
Dodaj do playlisty
+

Słuchaczom spodobała się jego wypowiedź: "Ten krzyk o Kongresie Lewicy, który ma być dopiero w połowie czerwca, przypomina tak naprawdę wiosenny przylot i darcie się ptaków w kluczach na niebie. I żurawie krzyczą i gęsi krzyczą. Każdy niby w jednym kierunku, gdzieś tam na te Błota Pińskie lecą, ale tak naprawdę jaja znosić będą osobno".

- Wypowiedziane słowa okazały się prorocze, bo z kongresu nic nie wyszło, ale dzięki Trójce, z racji plebiscytu, lewica została, choć na chwilę, zjednoczona - mówił Marek Sawicki , odbierając statuetkę z rąk Anny Krakowskiej , wicedyrektor Programu 3 Polskiego Radia. Polityk nawiązał w ten sposób do kategorii "Duety" w której zwyciężyli przedstawiciele partii lewicowych: SLD i Twojego Ruchu.

Drugie miejsce w plebiscycie "Srebrnych Ust" przypadło posłowi SLD Leszkowi Millerowi , a trzecie Stefanowi Niesiołowskiemu , posłowi PO. Niestety politycy nie mogli pojawić się na gali.

/

Ponadto po raz pierwszy przyznano wyróżnienie w kategorii "Duety" . Zwyciężyli: Wincenty Elsner , poseł TR i wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich .

- Jestem niezwykle onieśmielony, bardziej niż podczas pierwszego przemówienia sejmowego. Znalezłem się w tak szacownym gronie laureatów wśród prezydentów, premierów, ministrów. Zazwyczaj mówimy, że milczenie jest złotem. Okazało się jednak, że złote zegarki, o których mówiłem, stanowiły drogę do "Srebrnych Ust". Serdecznie dziękuję za statuetkę i głosy słuchaczy. Zwykle nas - polityków więcej dzieli. Dzięki Trójce ta statuetka, ta nominacja, ta wygrana nas - polityków różnych opcji,  połączyła - podkreślał wzruszony Wincenty Elsner .

- Satysfakcję z nagrody "Srebrnych Ust" czuję po wielokroć. Cieszę się, że za sprawą mojej cierpliwości i perswazji podczas prowadzenia obrad spowodowałem, że pan poseł Elsner jest współlaureatem plebiscytu "Srebrnych Ust". Cieszę się, że to 18. plebiscyt, bo pamiętam ze swojej młodości, że po 18. urodzinach zaczyna się najlepszy czas dla ust - dodał z uśmiechem wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich.

Podczas wyjątkowego wieczoru rozmawialiśmy także o tym, jak mówią politycy. - Ludowcy bardzo lubią wszelkie porównania przyrodnicze. Inni politycy nie mówią o pszczołach czy ptakach. W ostatnich latach pojawiają się cytaty, które nadają się od razu do księgi aforyzmów. Przykładem takiej złotej myśli w tegorocznym plebiscycie była wypowiedź posła Kalisza o wykluczeniu - przyznała dr hab. Katarzyna Kłosińska, "Trójkowa pani od polskiego", jak określiła ją Beata Michniewicz.

Posłuchaj wszystkich wypowiedzi nominowanych w plebiscycie "Srebrne Usta 2013"

Gala wręczenia nagród odbyła się 19 marca w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Poprowadzili ją Beata Michniewicz i Wojciech Zimiński. O oprawę muzyczną zadbała Grupa MoCarta.

W tym roku o tytuł "Srebrnoustych" rywalizowali : Joachim Brudziński, Ludwik Dorn, Jarosław Kaczyński, Ryszard Kalisz, Jacek Kurski, Leszek Miller, Stefan Niesiołowski, Marek Sawicki, Lech Wałęsa oraz Stanisław Żelichowski. W kategorii – "Duety" nominowane zostały trzy pary: Wincenty Elsner i Jerzy Wenderlich, Anna Komorowska i Bronisław Komorowski oraz Ewa Kopacz i Jacek Żalek.

________________________________________

"Srebrne Usta" to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia "mowa jest srebrem, a milczenie złotem" zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt "Srebrne Usta".

W poprzednich edycjach zdobywcami "Srebrnych Ust" byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Janusz Korwin-Mikke, Aleksander Kwaśniewski, Waldemar Pawlak, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Donald Tusk i Lech Wałęsa.

(gs, ei)

Polecane