Polska należycie opiekuje się niepełnosprawnymi?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska należycie opiekuje się niepełnosprawnymi?
Foto: Glow Images/East News

W środę (19 marca) przed Kancelarią Premiera protestować mają opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Domagać się chcą m.in. podniesienia zasiłku pielęgnacyjnego. Wynosi on obecnie 153 zł miesięcznie i nie był waloryzowany od 10 lat. Według zapowiedzi rządu miała powstać ustawa, która zapewni dzieciom większe środki finansowe.

Posłuchaj

Polska należycie opiekuje się niepełnosprawnymi? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Takie deklaracje padły dwa lata temu. Do tej pory ustawy nie ma. W tej chwili opiekunowie mają prawo do świadczenia, jeśli zrezygnują z pracy (to 620 złotych miesięcznie). Rodzice podkreślają, że utrzymanie dziecka niepełnosprawnego kosztuje znacznie więcej niż dziecka pełnosprawnego.
Anna Kalbarczyk, matka niepełnosprawnego chłopca walcząca od lat o prawa rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi mówi, że liczba kalekich dzieci w Polsce wciąż rośnie. W tej chwili jest ich 100 tys. - Powiem brutalnie, dla rządu najlepiej byłoby, gdyby nie było osób niepełnosprawnych. Nie wiem kto tworzy te ustawy. Oni nie widzą,  jak ciężka jest praca z osobą niepełnosprawną - mówi.
Zdaniem Tomasza Strzymińskiego (Fundacji "Audiodeskrypcja") Polska się stara, jednak nie jest najbogatszym krajem. - Można by wykorzystać potencjał urzędników i doprowadzić do tego, żeby osoby niepełnosprawne dostały jeszcze większą pomoc. Współdziałanie osób niepełnosprawnych i urzędników może doprowadzić do czegoś lepszego - dodaje.
Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes Fundacji im. Piotra Janaszka "Podaj Dalej" twierdzi, że za mało miejsca przeznacza się na usamodzielnianie osób niepełnosprawnych. - Na szczęście jest sporo organizacji pozarządowych, które starają sie wypełniać lukę. To może też być rozwiązanie systemowe i może jeszcze trochę czasu potrzeba, żeby się tak stało - zaznacza.
Tymczasem Tomasz Wardach z departamentu polityki rodzinnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że zasiłek pielęgnacyjny uregulowany jest w ustawie o świadczeniach rodzinnych. - Ustawa nie przewiduje waloryzacji. Jest za to mechanizm, który nazywa się weryfikacją kwot świadczeń. Taka weryfikacja nie zawsze musi oznaczać podwyższenie świadczenia. Ona jest przeprowadzana co trzy lata. Nie ma takiej możliwości, żeby każdemu niepełnosprawnemu w Polsce zapewnić wsparcie w kwocie kilkuset złotych. Wybrano wsparcie dla tych opiekunów, którzy nie mają już własnego źródła dochodu. Teraz trwają prace nad stałym podwyższaniem świadczenia, tak by mogło dojść do poziomu minimalnego wynagrodzenia - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".
Anna Woźniak-Szymańska, prezes Polskiego Związku Niewidomych uważa, że jest bardzo wiele obszarów, w których państwo polskie nie zabezpiecza potrzebujących w sposób systemowy. Dobrze możemy mówić o edukacji, bo dzieci niepełnosprawne podejmują w Polsce naukę, oczywiście w zależności od stopnia upośledzenia.

Według Piotra Pawłowskiego - prezesa Fundacji "Integracja" - w Polsce są odpowiednie instytucje, osoby i dość dużo pieniędzy. - Warto byłoby się zastanowić, jak te środki dedykowane osobom z niepełnosprawnością, lepiej i roztropniej wykorzystać - podsumowuje.

Poniżej znajdą Państwo wyniki sondy, która w trakcie audycji przeprowadzona została na stronie internetowej Trójki.

 

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy!

(mp,ei)

 

Polecane