Alosza Awdiejew, czyli koncert człowieka-orkiestry (wideo)
2014-03-18, 10:03 | aktualizacja 2014-03-18, 18:03
W Trójce odbył się koncert artysty estradowego, który jednocześnie jest aktorem, felietonistą, tłumaczem i… profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpił Alosza Awdiejew.
Transmisja koncertu ze studia im. Agnieszki Osieckiej odbyła się na antenie Trójki w niedzielę, 16 marca od godz. 20.05.
Człowiek-instytucja i człowiek-orkiestra, a także człowiek kultury i nauki - tak pisze o sobie Alosza Awdiejew. To Rosjanin z polskim obywatelstwem, który przybył do Krakowa, po raz pierwszy w 1967 r. Mówi o sobie: jestem Polakiem z wyboru i dodaje przewrotnie, że to bardziej komfortowo niż być kimkolwiek z przymusu. Urodził się w Stawropolu (wtedy Woroszyłowsk), na północnym Kaukazie w 1940 r.
Koncerty w Trójce. Zobacz wideo! >>>
Już w dzieciństwie zaczął występować publicznie śpiewając wraz z matką na amatorskich koncertach. Ukończył średnią szkołę muzyczną w Moskwie, później studiował anglistykę na Uniwersytecie Moskiewskim. W tym czasie występował w kabaretach studenckich, w teatrze i uprawiał pantomimę. Na drugim roku studiów uzyskał stypendium Radia Moskiewskiego i rozpoczął studia na filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tak zaczęła się przygoda z Polską, która z czasem przemieniła się w drogę życia trwającą do dziś.
Słuchaj koncertów w Trójce na moje.polskieradio.pl >>>
Alosza ożenił się z Polką, a uczelnię ukończył z wyróżnieniem i został asystentem na filologii rosyjskiej UJ. W 1976 r. trafił do legendarnej Piwnicy Pod Baranami. Początkowo śpiewał tam tylko romanse rosyjskie stopniowo dodając do swoich występów elementy autorskiej satyry. Poszerzył też repertuar muzyczny o piosenki z Odessy i folklor Cyganów i Żydów rosyjskich a także ballady Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Stał się samodzielnym artystą estradowym i zaczął dawać własne recitale z towarzyszeniem małego zespołu.
Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.
(Źródło: alosza.gog.pl, ei)