Reklama

reklama

Ile razy dziennie kłamiemy? Naukowcy to zbadali

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ile razy dziennie kłamiemy? Naukowcy to zbadali
- Łatwiej jest kłamać osobom inteligentnym, bo kłamca musi przewidzieć wiele konsekwencji słów, które wypowiada - mówi psycholog, dr Tomasz WitkowskiFoto: Glow Images/ East News

- Zdecydowanie łatwiej jest kłamać osobom inteligentnym, bo kłamstwo wymaga sporej gimnastyki umysłu - tłumaczył w Trójce psycholog Tomasz Witkowski.

Posłuchaj

Psycholog, dr Tomasz Witkowski tłumaczy dlaczego i jak kłamiemy (Obieg otwarty/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okazuje się, że badania psychologów już w latach 20 pokazały, że nie ma takiej cech osobowości jak uczciwość. - Uczciwość to raczej funkcja wielkości pokusy. Oznacza to, że teoretycznie istnieje tak silna pokusa, która może złamać każdego - tłumaczył w audycji "Obieg otwarty" psycholog, dr Tomasz Witkowski.

Posłuchaj innych audycji z cyklu "Obieg otwarty" >>>

Badania pokazują też, że kłamiemy od 2 do 200 razy dziennie. Częstotliwość zależy oczywiście między innymi od tego, co robimy. Kłamiemy wszyscy, ale niektórym przychodzi to z większa łatwością.

- Łatwiej jest kłamać osobom inteligentnym, bo kłamca musi przewidzieć wiele konsekwencji słów, które wypowiada. Musi więc wykazać się kombinatorycznym myśleniem, a to bardziej obciąża jego pamięć. Okazuje się więc, że ludzie inteligentni częściej posługują się kłamstwem, jako narzędziem wywierania wpływu na innych - mówił Tomasz Witkowski.

Kto kłamie częściej: kobiety czy mężczyźni? Dlaczego kłamiemy i na jakie tematy najczęściej? Odpowiedź na te pytania znaleźć można w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

Polecane