Dieta Ornisha - co jeść, żeby skutecznie walczyć z cholesterolem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dieta Ornisha - co jeść, żeby skutecznie walczyć z cholesterolem?
Foto: Glow Images/East News

Prof. Dean Ornish to amerykański kardiolog, który opracował 13-tygodniowy program żywieniowy oparty głównie na wegetarianizmie, małej ilości tłuszczu i ćwiczeniach. Efekty stosowania tej diety zaskoczyły nawet lekarzy.

Posłuchaj

Małgorzata Desmond tłumaczy na czym polega dieta Ornisha (Instrukcja obsługi człowieka/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dieta Ornisha przeznaczona jest główne dla osób cierpiących na nadciśnienie, miażdżycę i inne choroby kardiologiczne.

Małgorzata Desmond, dietetyk i specjalista medycyny żywienia opowiadała w audycji "Instrukcja obsługi człowieka", że obecnie każdy Amerykanin, który jest w grupie wysokiego ryzyka chorób serca, czy to z powodu obciążenia genetycznego, czy nadwagi, może przejść przez program Ornisha, a zapłaci mu za to państwo. - To przełom w myśleniu - podkreśliła Małgorzata Desmond dodając, że dla państwa to znacznie tańsze niż np. wszczepianie bajpasów.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Dean Ornish porównał wyniki diety zalecanej przez lekarzy osobom z miażdżycą oraz dietę wegetariańską. Okazało się, że ta druga była znacznie skuteczniejsza, nie tylko w walce z nadwagą, ale także w obniżeniu poziomu cholesterolu. - Badania wykazały, że u 82 procent pacjentów stosujących metodę Ornisha można odroczyć wszczepienie bajpasów na co najmniej trzy lata. Ja także stosuję tę metodę. Najczęstszą reakcją pacjentów, którym ją zalecam, jest pytanie: to dlaczego nikt mi o tym wcześniej nie powiedział - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której znajdą Państwo więcej informacji na temat diety Ornisha.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(ei/mk)

Polecane