I ty możesz wpływać na unijne prawo
Europejska inicjatywa obywatelska umożliwia milionowi obywateli UE bezpośrednie uczestnictwo w kształtowaniu polityki UE poprzez zwrócenie się do Komisji Europejskiej o przedłożenie wniosku legislacyjnego. Jak skutecznie przeprowadzić taki proces pokazała organizacja Right 2 Water, walcząca o wolny dostęp do wody.
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Sylwia Mróz/PR
Jak sprawić, żeby doszło do skutecznego ogłoszenia inicjatywy? - Zaczynamy od tego, że zbiera się grupa organizatorów tworząca komitet obywatelski i podejmuje próbę zarejestrowania takiej inicjatywy - tłumaczyła w Trójce Agata Gostyńska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Komisja Europejska może jednak odmówić zarejestrowania takiego pomysłu, np. jeżeli jest sprzeczny z podstawowymi wartościami Unii, albo wykracza poza zakres kompetencji Komisji, ewentualnie jeżeli inicjatywa jest niepoważna, czy dokuczliwa, lub w oczywisty sposób narusza prawo.
Dopiero po zarejestrowaniu takiej inicjatywy można zacząć zbierać podpisy pod nią. - Możemy je zbierać w formie papierowej, lub w Internecie. Mamy na to rok - dodała Agata Gostyńska.
Ile trzeba zebrać podpisów i w ilu państwach? Co dalej dzieje się inicjatywą obywatelską? Więcej na ten temat usłyszą Państwo w audycji, którą przygotował Ernest Zozuń.
Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.
(ei)