Czesław Marchaj: zacząłem żeglować, bo nie potrafiłem pływać

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czesław Marchaj: zacząłem żeglować, bo nie potrafiłem pływać
ŻeglarstwoFoto: Wikipedia / domena publiczna

Był wybitnym, cenionym na całym świecie ekspertem od żeglarstwa oraz aero- i hydrodynamiki. Z Czesławem Marchajem w w "Godzinie prawdy" rozmawiał Michał Olszański. Przypominamy audycję z lutego 2014 roku.

Czesław Marchaj urodził się 9 lipca 1918 roku w Słomnikach (zmarł w roku 2015). Skończył studia filozoficzne, zdobył także tytuł inżyniera. Pracował na Wydziale Aerodynamicznym Uniwersytetu w Southampton. Należał do brytyjskiego Królewskiego Stowarzyszenia Architektów Okrętowych. W latach 50. i 60. reprezentował Polskę w żeglarskiej klasie Finn. Wydany przez niego podręcznik "Teoria żeglowania" jest podstawą nauki dla żeglarzy na całym świecie. Oprócz tego był autorem ponad 60 publikacji naukowych i kilku książek.


Posłuchaj

45:18
Czesław Marchaj opowiada o swoim życiu (Godzina prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji "Godzina prawdy" przyznał, że lotnictwo zawsze go pociągało.  Będąc w gimnazjum, mieliśmy obowiązek należenia do tzw. przysposobienia wojskowego piechoty. Jakoś udało mi się tak zrobić, że zostałem przesunięty do przysposobienia wojskowego lotniczego. Tak trafiłem do Bezmiechowej, gdzie była pierwsza szkoła szybowcowa. Przed wojną panowała zasada, że każdy pilot wojskowy musi być wyszkolony w szybownictwie – opowiadał gość Michała Olszańskiego.

Marchaj ostatecznie pilotem wojskowym nie został. W międzyczasie zaczął pracować w Instytucie Aerodynamicznym Politechniki Warszawskiej.  Moim zadaniem było dmuchanie w tunelu aerodynamicznym prototypów samolotów. To był cudowny okres w historii Polski. W tak krótkim czasie potrafiliśmy zbudować znakomite fabryki samolotów i wyprodukować przepiękne prototypy najnowocześniejszych samolotów myśliwskich  wspominał.

Jego wielką pasją były zarówno szybowce, jak i żeglarstwo.  Zacząłem żeglować, bo nie potrafiłem pływać  podkreślał. To właśnie na łódce rozpoczęła się przerażająca historia...

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadził: 
Michał Olszański
Gość: Czesław Marchaj (ekspert w dziedzinie aero- i hydrodynamiki oraz teorii żeglowania)
Data i godzina emisji: 14.02.2014, 12.07
Data i godzina powtórki: 24.07.2020, 12.07

kk/mp/mk

Polecane