Wielcy Polacy, dla których praca była przyjemnością

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielcy Polacy, dla których praca była przyjemnością
Kazimierz Żegleń i Jan Szczepanik testują kamizelkę kuloodpornąFoto: National Photo Company/Wikimedia Commons

"Pionierzy. Poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków" to zupełnie inna opowieść o Polsce. Nie ma w niej artystów, mężów stanu, ani ich żon. Bohaterami są odkrywcy, wynalazcy i podróżnicy. Wielcy Polacy, o których wciąż mało wiemy.

Posłuchaj

Niewiarygodnie pracowici Polacy (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Pionierzy. Poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków" to piękna książka dla dzieci Marty Dzienkiewicz z ilustracjami Joanny Rzeszak i Piotra Karskiego. Opisane w niej osoby rezygnowały z patentów i przekazywały pieniądze na cele dobroczynne. Choć wydaje się to nieprawdopodobne z dzisiejszej perspektywy, tak było, na co wskazują fakty. - Tytuł tej książki mógłby brzmieć "pionierzy społecznicy" - mówi Marta Dzienkiewicz.

Polscy pionierzy pracowitości. Od Jana z Kolna po Wandę Rutkiewicz>>>
Autorka tłumaczy, że choć opisani przez nią Polacy byli pracowici, nie określiłaby ich mianem pracoholików, a ludzi oddanych temu, co robią. - To wynikało z uwielbienia dla tego, co się robi. Oni nie chcieli się z tym rozstawać: wynalazkiem, pomysłem, z rzeczą, która zaciekawia i którą się chce odkryć - opowiada Dzienkiewicz. Dr Jan Czarzasty ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dodaje, że nie przeszkadzało im to dzielić się wynalazkami.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Zdaniem doktora z SGH książka ta dostarcza dzieciom wielu pozytywnych wzorów osobowych. - Mamy tu do czynienia z publikacją, która przedstawia nam szereg postaci, które łączy jedno - byli to innowatorzy. A pamiętajmy, że mimo wszystko, w dzisiejszych czasach istnieje ogromny głód innowacji - mówi dr Czarzasty.
Wszyscy wiemy, kto to Maria Curie-Skłodowska, większość pamięta o Ignacym Łukasiewiczu. A kto to Kazimierz Żegleń (wynalazca kamizelki kuloodpornej)? Ci "niewiarygodnie pracowici Polacy" byli naukowcami, podróżnikami, biznesmenami, konstruktorami, wynalazcami. Wszyscy mieli swoją pasję i oddali się jej bez reszty. Wszyscy dużo pracowali, ale nie czuli ciężaru tej pracy. Pracowali nie dla pieniędzy, choć wielu z nich je zdobyło. Pracowali z miłości.
Czym może być praca? Przygodą, kreatywnością, ryzykiem, spełnianiem marzeń, rozwiązywaniem problemów? Czym była ona dla nich? Posłuchaj całej audycji.

Rozrywka w Trójce >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Naszymi gośćmi byli Marta Dzienkiewicz, autorka książki "Pionierzy. Poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków" oraz dr Jan Czarzasty ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
"Klub Trójki" poprowadził Dariusz Bugalski.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(sm/mp)

Polecane