Włodek Pawlik: inspiracje wypełniają moją wyobraźnię

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Włodek Pawlik: inspiracje wypełniają moją wyobraźnię
Włodek Pawlik i Agnieszka SzydłowskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

- To zainteresowanie mną jest teraz zrozumiałe. Mam swoje pięć minut - mówi w audycji "Program alternatywny" Włodek Pawlik. Artysta odebrał niedawno nagrodę Grammy za "najlepszy album dużego zespołu jazzowego". W USA uhonorowano go za płytę "Night in Calisia".

Posłuchaj

Włodek Pawlik: inspiracje wypełniają moją wyobraźnię (Program alternatywny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Ta nagroda jest ciężka, waży swoje - śmieje się gość Agnieszki Szydłowskiej. Dodaje zaraz, że na razie nie mam jej w domu, ponieważ została mu odebrana zaraz po tym, gdy zszedł ze sceny. - Statuetki są teraz grawerowane przez jednego jegomościa z Nashville, który robi to ręcznie od kilkudziesięciu lat. Każdy cierpliwie czeka, i ja i Paul McCartney, aż statuetki dotrą do nas pocztą - opowiada.

Koncert Włodka Pawlika w Trójce - wideo i zdjęcia >>>

W 2010 roku trio Włodka Pawlika, amerykański trębacz Randy Brecker oraz Filharmonia Kaliska pod batutą Adama Klocka wystąpili w Kaliszu z okazji 1850 rocznicy założenia tego miasta. Koncert tak się spodobał publiczności, że dwa lata później artyści spotkali się w studiu i nagrali płytę "Night in Calisia". To właśnie ten album został nagrodzony Grammy w kategorii "najlepszy album dużego zespołu jazzowego" - jednej z pięciu nagród przyznawanych artystom tego gatunku.

- Adam Klocek był pod wielkim wrażeniem poprzedniej płyty, którą nagrałem, czyli "Nostalgic Journey: Tykocin Jazz Suite". Tak mu się spodobała, że zaproponował mi napisanie muzyki w podobnej konwencji. Inspiracją stały się szczątki informacji, które dochodzą do mnie. Wypełniają moją wyobraźnię, moją intuicję muzyczną, całą przestrzeń dźwiękową, którą w sobie noszę. W pewnym momencie przekładam je na papier. Ten impuls jest bardzo istotny - opowiada o pracy nad płytą "Night in Calisia" Włodek Pawlik.

Dodaje, że historia starożytnej osady Calisii, położonej na Bursztynowym Szlaku, zainspirowała go do stworzenia quasi-historii, którą przełożył na muzykę o postoju rzymskich kupców w osadzie. - Bez tej historii muzyka też ma swoje autonomiczne życie - zastrzega gość audycji "Program alternatywny".

Włodek Pawlik jest kompozytorem, pianistą i pedagogiem. Urodził się w 1958 roku, ukończył warszawską Akademię Muzyczną w klasie fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej. Studiował również na wydziale jazzowym Hochschule fur Musik w Hamburgu. W dotychczasowej karierze ma nie tylko albumy studyjne i koncertowe, ale także płyty z muzyką do filmów Marcina Wrony,  Doroty Kędzierzawskiej, Borysa Lankosza czy Petera Greenawaya. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie "Jazzowy Muzyk Roku" przyznawane przez warszawski Jazz Club Akwarium, jest laureatem Fryderyka 2005 (za "Misterium Stabat Mater").

Sklep Polskiego Radia: Struny na ziemi - muzyka Włodka Pawlika do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza >>>

Grammy to jedne z najważniejszych nagród muzycznych na świecie. Przyznawane są w ponad 80 kategoriach. Tegoroczną 56. ceremonię na żywo transmitowała telewizja CBS. Widzowie obejrzeli jednak tylko artystów popularnych gatunków muzycznych takich jak rock, pop, czy country. Pozostałe nagrody, w tym w kategoriach jazzowych, wręczono podczas osobnej uroczystości, która nie była pokazana w telewizji.

Na "Program alternatywny" zapraszamy w środy i czwartki od godz. 19.05 do 21.00. Audycję przygotowuje i prowadzi Agnieszka Szydłowska.

(mp/ei)

Polecane