"Beksińscy" w "Z najwyższej półki". Słuchaj teraz!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Beksińscy" w "Z najwyższej półki". Słuchaj teraz!
Zdzisław Beksiński Foto: mat. pras. ZNAK

Gościem Michała Nogasia jest Magdalena Grzebałkowska, autorka poruszającej książki - "portretu podwójnego" Beksińskich – ojca Zdzisława i syna Tomasza. Z tej okazji Trójka przypomni także ostatnią audycję Tomasza, legendarnego dziennikarza Programu 3.

M.
M. Grzebałkowska (fot. A. Traczewska/ZNAK)

– Nic o nich wcześniej w zasadzie nie wiedziałam – poza podstawowymi informacjami – przyznała Magdalena Grzebałkowska w rozmowie z Michałem Nogasiem . – Ale odezwała się we mnie dusza reportera, Małgorzata Szejnert – mój autorytet – powiedziała, że to jest temat fantastyczny, zatem podjęłam się. I zaczęłam szukać, badać, rozmawiać.

Posłuchaj audycji online>>>

Powstała poruszająca, przejmująca, znakomicie udokumentowana, nierzadko wzruszająca książka. Opowieść o wielkim malarzu, znakomitym dziennikarzu i tłumaczu, a także o pani Zofii, żonie i matce, przez całe życie dbającej o najważniejszych mężczyzn swojego życia.

Grzebałkowska pojechała do Sanoka, gdzie przez lata mieszkali Beksińscy. Znakomicie opisała losy ich, ich wyjątkowego domu. Dojrzewanie Zdzisława – artysty i Tomasza – miłośnika muzyki, chłopca i mężczyzny żyjącego w swoim świecie, zdaniem wielu – nieprzystosowanego. Zdaniem wielu – wyjątkowego i niezwykle wrażliwego. Opisała relacje Zofii, Zdzisława i Tomasza – między sobą i z otaczającym ich światem, gdy już przeprowadzili się do Warszawy i zamieszkali w wysokich blokach jednej z wielu dzielnic-sypialni.

"Beksińscy. Portret podwójny " to udana próba zmierzenia się z wieloma mitami dotyczącymi rodziny Beksińskich. A także opowieść o odchodzeniu – matki (nagłym, acz spodziewanym), syna (wielokrotnym) i ojca (tragicznym) – mówi autor audycji Michał Nogaś .

W "Z najwyższej półki" Magdalena Grzebałkowska opowie o swojej książce, o tym, czego dowiedziała się o bohaterach, o wyjątkowej relacji łączącej Zdzisława i Tomasza Beksińskich. A także o radiowej Trójce , w której ten drugi przez lata przygotowywał i prowadził kultowe audycje aż do swojej śmierci w grudniu 1999 roku.

Mat.
Mat. pras. ZNAK

Na rozmowę Michał Nogaś zaprasza w niedzielę, 16 lutego, o godz. 21.05 . Będzie to pierwsza w mediach rozmowa z Magdaleną Grzebałkowską o "Beksińskich”.

Na naszej stronie internetowej pojawił się natomiast zapis pożegnalnej audycji Tomasza Beksińskiego z grudnia 1999 roku.

– Wskazówki nieubłaganie odmierzają czas. Do umownego końca stulecia i tysiąclecia pozostały niespełna trzy tygodnie. Czy zdają sobie Państwo sprawę z tego, że spotykamy się po raz ostatni w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego stulecia? I w ogóle może to być nasze ostatnie spotkanie, nie wiadomo, co się wydarzy... – mówił w swojej ostatniej " Trójce pod księżycem " Tomasz Beksiński.

Polecane