Nina Andrycz nie żyje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nina Andrycz nie żyje
Na zdjęciu archiwalnym z 05.11.2005 r. uroczyste spotkanie z Niną Andrycz zorganizowane w ramach cyklu "Teatr jest światem"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Zmarła Nina Andrycz, wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, recytatorka oraz poetka i pisarka. Miała 101 lat.

Posłuchaj

To jedyne w moim życiu absolutnie udane małżeństwo - wspomina Nina Andrycz
+
Dodaj do playlisty
+

W teatrze zadebiutowała w 1934. W latach 1934-1935 pracowała w Teatrze na Pohulance w Wilnie. Była aktorką warszawskiego Teatru Polskiego od 1935 do 2004. W czasie II wojny światowej nie pracowała jako aktorka. Była kelnerką.

Nina Andrycz. Czwarty wymiar życia>>>
W dramatach klasycznych i romantycznych odtwórczyni głównych ról, m.in.: Solange w Lecie w Nohant (1935), Lukrecji Borgii w sztuce "Cezar i człowiek" (1937), Szimeny w "Cydzie" Corneille'a (1948), tytułowej w Marii Stuart w dramacie Słowackiego (1958), Elżbiety w "Don Carlosie" Schillera (1960), Królowej Małgorzaty w "Ryszardzie III" Shakespeare'a (1993), Starej w "Krzesłach" Ionesco (1995), Klary Zachanassian w spektaklu "Wizyta starszej pani" Dürrenmatta (1998).
Jej nazwisko kojarzone jest głównie z rolami królowych (Maria Stuart u Słowackiego, Elżbieta w Marii Stuart Schillera, Królowa w Don Carlosie) lub arystokratek i heroin (Szimena w Cydzie, Lady Milford w Intrydze i miłości, Izabela Łęcka w Lalce). Decydował o tym sposób jej gry, pełen patosu i arystokratycznej maniery.

Nina Andrycz grała w pierwszym polskim powojennym filmie muzycznym - "Warszawska premiera", a także w obrazach: "Uczta Baltazara" oraz "Sława i chwała". Pojawiła się w popularnym serialu "Na dobre i na złe", wystąpiła w filmie Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni" oraz w obrazie "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta, gdzie zagrała samą siebie.
W wieku 88. lat zadebiutowała jako poetka. Wydała zbiory: "To teatr", "Róża dla nikogo", "Wczoraj i dziś" oraz powieść autobiograficzną "My rozdwojeni". Za wspomnienia "Bez początku, bez końca" otrzymała Literacką Nagrodę Miasta Warszawy. Niedawno w księgarniach ukazała się najnowsza książka Niny Andrycz "Patrzę i wspominam".

(IAR/mp)

Polecane