Zmarł generał Stefan Bałuk "Starba"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmarł generał Stefan Bałuk "Starba"
Stefan "Starba" BałukFoto: PAP/Paweł Kula

Był fotoreporterem wojennym, uczestnikiem powstania warszawskiego i honorowym obywatelem stolicy. 15 stycznia ukończył sto lat. Stefan Bałuk był Cichociemnym - elitarnym żołnierzem jednostki specjalnej.

Posłuchaj

Damian Kwiek o urodzinach generała Stefana Starby-Bałuka i akcji "Dziękuję za wolność" (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

- Na terenie okupowanej Polski wykonywał zadania wywiadowcy, brał udział w wielu brawurowych akcjach - wspomina historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego Katarzyna Utracka. Jak podkreślała, jego życiorys mógłby posłużyć za scenariusz do filmu.

Facebook na urodziny Cichociemnego, czyli Polacy dziękują za wolność>>>

Jako "cichociemny" Stefan Bałuk został zrzucony nad krajem w 1944 roku, jeszcze przed wybuchem powstania. Sporządził dokumentację fotograficzną niemieckich umocnień w Warszawie. Posługiwał się pseudonimami "Starba" i "Kubuś". Walczył w plutonie "Agaton" w Zgrupowaniu "Radosław" na Woli, Starówce i Żoliborzu. Utrwalał na zdjęciach codzienne życie powstańcze.

Powstanie
fot. Stefan Bałuk. Powstanie Warszawskie: Patrol plutonu "Agaton" batalionu "Pięść" w gruzach zburzonej szkoły przy ulicy ulicy Chłodnej 11/13 róg Waliców 34, idzie w kierunku ulicy Waliców. Po stronie prawej Waliców 23, wysoka kamienica za Krochmalną to Waliców 21.

Generał Stefan Bałuk jest pomysłodawcą wybudowania w Warszawie pomnika Cichociemnych. Monument w październiku ubiegłego roku odsłonił prezydent Bronisław Komorowski. 15 stycznia Muzeum Powstania Warszawskiego przeprowadziło akcję "Dziękujemy za wolność" z życzeniami dla generała, z okazji jego setnych urodzin. Włączyło się w nią dziesiątki osób, w tym sportowcy, dziennikarze i artyści.

Więcej o historii czytaj w specjalnym serwisie Polskiego Radia>>>

(IAR/mp)

Polecane