"Życie nie tylko po to jest, by brać"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Życie nie tylko po to jest, by brać"
Stanisław SoykaFoto: Wojciech Adam Jurzyk/PR

Od lat komponuje, gra i śpiewa. Wykształcił charakterystyczny styl, przenosząc fortepianowe frazowanie do sfery wokalnej. Kolejnym bohaterem "Muzycznego Przewodnika Trójki" był Stanisław Sojka.

Posłuchaj

"Życie nie tylko po to jest, by brać" (Radiowy dom kultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Urodzony w 1959 roku Stanisław Sojka odebrał staranne wykształcenie muzyczne. Studiował na Wydziale Aranżacji i Kompozycji Akademii Muzycznej w Katowicach. Zadebiutował w listopadzie 1978 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie, występując z repertuarem jazzowo-bluesowym.

W 1981 roku ukazał się krążek "Blublula", który został uznany przez dziennikarzy najlepszym jazzowym albumem roku i osiągnął status złotej płyty. Stanisław Sojka zaczął występować w całej Europie. W 1986 roku podpisał kontrakt z wytwórnią RCA, dla której nagrał popową płytę zatytułowaną po prostu "Stanisław Sojka".

Gdy wrócił z Niemiec w 1988 roku, z Januszem "Yaniną" Iwańskim założył duet - wspólnie występowali przez siedem kolejnych lat. Największy sukces artystyczny przyniósł Stanisławowi Sojce krążek "Acoustic" z 1991roku. W tym samym roku ukazał się najbardziej dziś znany utwór artysty "Tolerancja (na miły Bóg)", wykonany podczas koncertu na rzecz osób chorych na AIDS. Stanisław Sojka był jednym z inicjatorów tego przedsięwzięcia.

"MP3 - Muzyczny Przewodnik Trójki" na antenie Trójki w każdą sobotę w "Radiowym Domu Kultury". Cykl jest realizowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (www.nina.gov.pl). Przygotowuje go Wojciech Włodarczyk.

Polecane