Jak poprawić los ludzi starszych w Polsce? Kluczem jest nasz czas

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak poprawić los ludzi starszych w Polsce? Kluczem jest nasz czas
Podarowanie starszym własnego czasu, to - zdaniem psychologów - jeden z najlepszych prezentów, często niedoceniany Foto: Glow Images/ East News

Badania pokazują, że osoby starsze czują się w Polsce zaniedbywane. Co możemy zrobić, by poprawić sytuację? Psychologowie polecają, by podarować seniorom czas i porozmawiać - to może być najwspanialszy dar.

Posłuchaj

Jak obchodzić Dzień Babci i Dziadka przez cały rok? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Narzekanie mamy we krwi, jednak zła sytuacja polskich seniorów wydaje się mieć inne podłoże. Czy Polska nie jest krajem dla starych ludzi? Dlaczego tak mało osób w naszym kraju jest szczęśliwych w jesieni życia?
Psychiatra prof. Tadeusz Parnowski tłumaczy, że problem seniorów ma szersze podłoże związane m.in. z: ekonomią, izolacją społeczną, niedostosowaniem państwa do potrzeb ludzi starych. Lekarz mówi, że w populacji tych osób 80 proc. cierpi na chorobę somatyczną (najogólniejszą klasyfikacją chorób jest ich podział na choroby somatyczne i psychiczne - przyp. red.). Część z nich może mieć depresję, choć dokładna liczba nie jest znana. - Nikt tego nie liczy, mamy tylko dane wyrywkowe. Nie ma żadnego programu stymulowanego przez państwo, który by sprawdził, ile jest w ogóle różnych chorób u osób w podeszłym wieku - wyjaśnia psychiatra.
Psycholog Karolina Jurga mówi, że wiele starszych osób najbardziej potrzebuje rozmowy i czasu, a to mogą im podarować młodsi członkowie rodziny. – Być może dlatego osoby starsze często mówią o chorobach, bo jest to element zwrócenia na siebie uwagi. Gdy jest tylko chęć porozmawiania, potrzeba akceptacji, to bardzo często nie ma czasu – tłumaczy psycholog.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Z raportu ONZ na temat poziomu życia seniorów w 91 krajach świata "Global Age Watch Index" wynika, że Polska zajęła 62 miejsce wśród badanych krajów  i 7 miejsce od końca w Europie. Najgorzej wypadła ocena naszego systemu opieki zdrowotnej: zajmujemy na świecie czwarte miejsce od końca! Zaś na pytanie "czy twoje życie ma sens?" twierdząco odpowiedziało tylko 60 proc. Polaków. Dlaczego tak się dzieje? Jak rząd traktuje osoby starsze? Posłuchaj całej audycji.

Gośćmi w "Klubie Trójki" byli: lekarz geriatra Danuta Łukaszuk, psycholog Karolina Jurga oraz prof. Tadeusz Parnowski, psychiatra, specjalista od problemów psychicznych po 50. roku życia i w wieku podeszłym, kierownik II Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Audycję poprowadził Dariusz Bugalski.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(sm/ei)

Polecane