Czy to jest kraj dla starych ludzi?
Do 2008 roku liczba emerytów w Polsce rosła w bardzo dużym tempie. Teraz prawie 5 mln Polaków otrzymuje emerytury. 350 tysięcy dostaje najniższe świadczenia. Według statystyk Eurostatu w 2020 roku 25 proc. Polaków to będą osoby po 60. roku życia.
Foto: Glow Images/East News
Zdaniem Marzeny Brezy - dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - "Pakiet dla Emerytów", który został zaproponowany i przyjęty przez rząd, jest kontynuacją działań podjętych w 2012 roku. - Ich pierwsze skutki, w zakresie tworzenia szerszej oferty dla emerytów, już się pojawiły. Na przykład liczba uniwersytetów trzeciego wieku zwiększyła się z 300 do 450 - mówi.
- Podejmując działania w ramach polityki senioralnej, chcemy nie tylko mówić do osób w wieku emerytalnym. Chcemy też docierać do młodszego pokolenia, które musi się na starość przygotować. 280 mln złotych, tyle rząd zaplanował na aktywizację seniorów przez 7 najbliższych lat. To jest początek bardziej zintensyfikowanych działań, nasz program jest kierowany do organizacji pozarządowych i bardzo byśmy chcieli, żeby odezw z ich strony był większy. Musimy też przekonać samych seniorów do tych działań - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.
Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>
Według prof. Piotra Błędowskiego - dyrektora Instytutu Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej, wiceprzewodniczącego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego - trzeba odwrócić tendencje starzenia się społeczeństwa, ale należy zdać sobie sprawę, że to wymaga czasu. - Na rynku pracy ujawnia się konflikt między osobami młodszymi, a starszymi. Przyczyną jest brak edukacji całego społeczeństwa. Szefom przedsiębiorstw też brakuje wiedzy na temat tego, czym jest zarządzanie wiekiem. W każdej firmie można znaleźć miejsca pracy i dla młodszych i dla starszych - twierdzi gość audycji "Za, a nawet przeciw".
Jego zdaniem można czerpać wiedzę z Finlandii, która jest mistrzem świata w tego rodzaju działaniach. - Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że polityka senioralna jest tylko częścią polityki społecznej. Nie możemy skoncentrować się tylko na jednej grupie: młodszych czy starszych. Państwo powinno zrobić wszystko, by umożliwić pozostanie osobom starszym, jak najdłużej na rynku pracy - dodaje Piotr Błędowski.
W audycji z udziałem słuchaczy wypowiedzieli się również: Jeremi Mordasewicz (Konfederacja "Lewiatan"), Artur Satora (rzecznik GUS), Rafał Chwedoruk (Instytut Nauk Politycznych UW), Andrzej Troszczyński (rzecznik NFZ).
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku między 12.00 a 13.00. Zapraszamy!
(mp, gs)