Kawiarnia, której nie ma

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kawiarnia, której nie ma
Fragment okładki książki Renaty Putzlacher "W kawiarni Avion, której nie ma"Foto: mat. promocyjne

To będzie opowieść o narodzinach marzenia i o tym, jak to marzenie się (o dziwo) realizuje.

Egzotyczny kwiat na bagnie, czyli magiczna kawiarnia Avion

We wczesnych latach 30. ubiegłego wieku w Cieszynie stanął nad Olzą nowoczesny budynek kawiarni, zaprojektowany przez wybitnego słowackiego architekta, Michala Scheera. Po siedmiu latach, na początku wojny, budynek został zniszczony, a jego właścicielka, Rozalia Wiesner, zginęła w Auschwitz.
Po wielu latach kawiarnię Avion zauważyła na przedwojennej pocztówce mieszkająca w Czeskim Cieszynie polska poetka. Przez ten czas wyrosła tam budka strażnicza - na Olzie wyznaczono polsko-czechosłowacką granicę. Zafascynowana nieistniejącym budynkiem, poetka założyła wraz z czeskimi i polskimi przyjaciółmi (był wśród nich popularny dziś w Polsce bard Jaromir Nohavica) kabaret pod nazwą "Kawiarnia Avion, której nie ma".

Avion, kawiarnia której nie ma - reportaż w Trójce >>>

Minęły kolejne lata i w tym samym miejscu stanęła współczesna budowla, nawiązująca kształtem do tamtej, a ową poetkę poproszono o stworzenie koncepcji kawiarni literackiej i czytelni, która się tam znalazła - początkowo, ze względów prawnych, pod nazwą Noiva (Avion - na wspak), a dziś jako Avion.
O tej dziwnej historii, o pograniczu polsko-czeskim, o historii przodków, która za nic nie chce się zmieścić w schematach myślenia o "czystych" narodach, o budowaniu własnej tożsamości opowiada wydana pięknie książka Renaty Putzlacher "W kawiarni Avion, której nie ma" . A my będziemy w dzisiejszym " Klubie Trójki " gościć autorkę.

Zapraszamy we wtorek, 21 stycznia, o godz. 21.05.

Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski

Polecane