Tragedia we Włocławku. "Etos lekarza jest w upadku"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tragedia we Włocławku. "Etos lekarza jest w upadku"
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podczas konferencji prasowej na temat śmierci bliźniąt we WłocławkuFoto: PAP/Radek Pietruszka

W nocy z czwartku na piątek, na oddziale ginekologiczno-położniczym zmarły oczekujące na poród bliźnięta. Ojciec dzieci obwinia personel placówki o zaniedbania, które doprowadziły do śmierci dzieci. Opozycja żąda dymisji ministra zdrowia.

Posłuchaj

Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza") i Michał Szułdrzyński o Bartoszu Arłukowiczu, Adamie Bielanie, Antonim Macierewiczu i zimowym paraliżu na kolei (Trójka/Komentatorzy)
+
Dodaj do playlisty
+

Bartosz Arłukowicz nie ma zamiaru ustępować ze stanowiska. - Mam przed sobą kilka bardzo poważnych zadań w tym resorcie. Jednym z nich jest wyjaśnienie przyczyn tego, co się zdarzyło. Dlatego nie mam  ani możliwości, ani też ochoty na komentowanie politycznych wystąpień moich kolegów - mówił w poniedziałek Arłukowicz.

<<<Śmierć bliźniąt we Włocławku>>>

Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra zdrowia odbędzie się w czwartek. Wniosek w tej sprawie złożyło Prawo i Sprawiedliwość.

Zdaniem Pawła Wrońskiego ("Gazeta Wyborcza"), Arłukowicz osobiście nie odpowiada za śmierć nienarodzonych bliźniąt we Włocławku. - Ale stan służby zdrowia to jest jego odpowiedzialność. W ostatnim czasie żaden z ministrów zdrowia sobie z tym złym stanem nie poradził - ocenia gość "Komentatorów".

- Mamy do czynienia z bardzo złą organizacją służby zdrowia, mimo olbrzymich pieniędzy, które zostały w ostatnim czasie w nią "wpompowane" - mówi Wroński.

W opinii Pawła Wrońskiego, etos lekarza jest w upadku. - Zatracone zostały elementy, których nie wykształci żaden minister. Chodzi o poczucie odpowiedzialności i empatii - dodaje.

Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita") uważa, że premier Donald Tusk nie może sobie pozwolić na to żeby stracić ministra zdrowia, który opracowuje mu plan skrócenia kolejek w szpitalach.

- Ludzie są najmocniejszym atutem polskiej służby zdrowia. To system często zawodzi - ocenia Szułdrzyński.

Goście audycji "Komentatorzy" rozmawiali także o zimowym paraliżu na kolei i komentarzu Elżbiety Bieńkowskiej, Adamie Bielanie, który dołączył do partii Jarosława Gowina "Polska Razem" oraz o Antonim Macierewiczu.

<<<Zimowy paraliż na kolei. Bieńkowska do pasażerów: sorry!>>>

Rozmawiał Krystian Hanke

kh

Polecane