Michał Wroniszewski: autyzm? To już epidemia!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Michał Wroniszewski: autyzm? To już epidemia!
Michał Wroniszewski Foto: SYNAPSIS/ Patrycja Mic

Pieniądze zbierane na naszej antenie w ramach akcji "Święta bez granic" trafiły do fundacji SYNAPSIS. Będą wykorzystane na diagnozę i leczenie autyzmu. Założyciel organizacji - dr Michał Wroniszewski - był gościem audycji "Godzina prawdy".

Posłuchaj

Fundacja SYNAPSIS: chcemy budować świadomość społeczną na temat autyzmu (Godzina prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Michał Wroniszewski z wykształcenia jest lekarzem psychiatrą. W latach 70. zaangażował się w działalność społeczną i opozycyjną. Działał w Klubie Inteligencji Katolickiej i współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Na początku lat 80. urodziło mu się trzecie dziecko, syn Dominik.  Po pół roku okazało się, że ma autyzm. Wroniszewski poświęcił się zgłębianiu wiedzy na temat tego rodzaju zaburzenia rozwoju. Fundację SYNAPSIS założył w 1989 roku. Głównym celem jej działalności jest niesienie pomocy dzieciom i dorosłym dotkniętym autyzmem. Fundacja zajmuje się m.in. diagnostyką i terapią, szkoleniami i budowaniem świadomości społecznej.

Święta bez granic - wszystko o akcji>>>

Dowiedz się więcej o autyzmie>>>

- Przez lata zajmowałem się psychiatrią społeczną i psychoterapią. Dopiero w latach 80., kiedy urodził się Dominik i okazało się, że jest chory na autyzm, zacząłem poszukiwać wszelkiej możliwej wiedzy na  temat choroby. To stało się impulsem do stopniowej reorientacji mojej drogi zawodowej - mówi gość audycji Michała Olszańskiego.

Wszystkie audycje z cyklu "Godzina prawdy" znajdziesz TU<<<

- Byliśmy z żoną ogromnie zagubieni. W drugim półroczu życia Dominik zamilkł. Stopniowo przestał reagować na wołanie, na bodźce. Leżał cichy i jakby nieobecny. Trzeba było bardzo dużego wysiłku, żeby wywołać u niego jakąkolwiek reakcję. To zaczęło się, gdy chorował na zapalenie płuc i podano mu gentamycynę. Było podejrzenie, że stracił słuch. Dostał więc aparat słuchowy, ale ten jeszcze bardziej mu zaszkodził. Spowodował, że bronił się przed bodźcami dźwiękowymi i, w rezultacie, wycofywał jeszcze bardziej. Teraz bardzo dobrze słyszy, ale nie reaguje. To jest jeden z paradoksów autyzmu - opowiada Wroniszewski.

Jak powstała Fundacja SYNAPSIS? - Jeździliśmy do Wielkiej Brytanii i tam poznawaliśmy różne formy terapii. W Polsce mnóstwo ludzi zaczęło się do nas zwracać i prosić o rady. Najpierw przyjmowaliśmy w naszym mieszkaniu. Staliśmy się osobami, które przywożą z Zachodu wiedzę i informacje. Postanowiliśmy to wynieść do fundacji - dodaje. Zdaniem Wroniszewskiego dziś o autyzmie możemy powiedzieć dużo więcej niż wtedy. Jednak wciąż są poważne znaki zapytania. W środowiskach akademickich pokutowało przekonanie, że autyzm jest wyłącznie sprawą genetyczną, czymś w rodzaju upośledzenia umysłowego. Te środowiska negowały też pogląd, że wzrasta liczba chorych na autyzm. - A ona rosła lawino, bo gdy Dominik zachorował, statystyki mówił, że są dwa przypadki choroby na 10 tys. urodzeń. Teraz jest nawet 1 na 100. To już epidemia - mówi gość "Godziny prawdy".

Michał Wroniszewski tłumaczy, że autyzm wynika z wielu różnych przyczyn. U jednych dzieci dominują genetyczne, u innych "uszkodzeniowe", związane z chorobami, które przeszły jeszcze w łonie matki. Chodzi m.in. o różyczkę, tokSoplazmozę, cytomegalię. Na przebieg autyzmu mają też wpływ czynniki środowiskowe. Na świecie w podobnym tempie rośnie liczba zaburzeń alergicznych u dzieci czy otyłości. To choroby uznawane za społeczne i cywilizacyjne. Według ONZ obok AIDS, nowotworów i cukrzycy, autyzm to największe zagrożenie dla ludzkości.

W czasie akcji "Święta bez granic" słuchaczom Trójki udało się zebrać ponad 330 tys. złotych. Jeszcze dziś mogą Państwo wysłać sms o treści POMOC na numer 73565. Pieniądze trafiają do Fundacji SYNAPSIS. Jak są wykorzystywane? - Stale napływa coraz więcej dzieci, które potrzebują monitoringu i oceny. Chcemy wzmocnić nasz zespół. Poza tym, być może, nasz ośrodek zostanie rozbudowany. Chcemy też kupować narzędzia i metody, po to, żeby działać skuteczniej. Chcemy też upowszechniać edukację na temat autyzmu. Budować świadomość społeczną - podsumował Michał Wroniszewski.

"Godzina prawdy" na antenie Trójki w każdy piątek o godz. 12.05.

Jednocześnie przypominamy, że Fundację SYNAPSIS można wspierać wysyłając do końca stycznia SMS o treści POMOC na numer 73 565 (koszt 3,69 zł z VAT).

(mp)

Polecane