Oto najlepsi 2013!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Oto najlepsi 2013!
Kulturysta roku 2013: Monika WolańskaFoto: Taras Partyka

Znów ogromna liczba głosów i znów niespodzianki! Słuchacze Radiowego Domu Kultury podsumowali poprzedni rok. Oto zwycięzcy dziewiątego już Plebiscytu! Ogłosiliśmy również Kulturystę roku 2013, którym została Monika Wolańska.

Posłuchaj

Monika Wolańska, Kulturysta 2013 roku: to wielkie zaskoczenie (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

To był dobry czas dla polskiej kultury! Znów możemy tak – z radością – napisać po zapoznaniu się z wynikami głosowania i po przeliczeniu wszystkich głosów, których liczba z roku na rok nie maleje! Dziękujemy za tak duże zainteresowanie Plebiscytem RDK!
Cieszymy się także dlatego, że odzew Słuchaczy pokazuje potrzebę dalszego prezentowania na antenie Trójki ważnych, potrzebnych, nierzadko niszowych inicjatyw i wydarzeń.
Tytuł "Kulturysty Roku" – honorowy – przyznaliśmy po raz czwarty, decyzją Instruktorów RDK. Z kolei Słuchacze wskazali najlepszą płytę, książkę i najważniejsze wydarzenie 2013 roku. Poniżej przedstawiamy wyniki.
KULTURYSTA ROKU. Monika Wolańska

fot.
fot. Taras Partyka

Druga kobieta w tym gronie! Ma 38 lat, mieszka i pracuje w Woli Sękowej na Podkarpaciu. Szefuje Uniwersytetowi Ludowemu Rzemiosła Artystycznego.
Nagrodziliśmy ją "za umiejętne (od lat) prowadzenie wyjątkowej – na skalę Polski – instytucji, łączącej pokolenia; za to, że wie, jak spotkać i wykorzystać to, co wynika z dawnej wielokulturowości i wielonarodowości tej części kontynentu; za przypominanie, że haftowanie, tkanie czy filcowanie wełny jest czymś pięknym i wciąż żywym i za opiekę nad miejscem, w którym powstaje sztuka – przez wielkie ‘S’.”
Poza dyrektorowaniem, prowadzi także – na ULRA – zajęcia z ceramiki, śpiewa w chórze etnicznym Widymo i – co szczególnie podkreśla – jest mamą półtorarocznych bliźniaczek.
– Jestem absolwentką Uniwersytetu Ludowego z czasu, gdy mieścił się on jeszcze we Wzdowie – mówiła na naszej antenie, gdy została nominowana do tytułu. – Będąc słuchaczką, pokochałam tę szkołę całym sercem. Po ukończeniu współpracowałam z nią, prowadziłam różnego rodzaju warsztaty. Organizowałam koncerty i imprezy, potem poproszono mnie, żebym została wykładowcą historii sztuki. A w pewnym momencie okazało się, że nie ma nikogo, kto mógłby objąć prowadzenie placówki i poproszono mnie, żebym została dyrektorką. Na jakiś czas… On trwa do tej pory.
W latach poprzednich tytuł Kulturysty Roku otrzymali: Cecylia Malik (2010), Honza Zamojski (2011) i Daniel Rycharski (2012) .

PŁYTA ROKU. Waglewski Fisz Emade, "Matka, Syn, Bóg"

/

Znów Polacy na szczycie! Nie powtórzyła się jednak sytuacja z poprzedniego roku, kiedy to – przypomnijmy – pierwszą siódemkę stworzyły płyty nagrane w naszym kraju.
Zwycięzcy, czyli panowie Waglewscy, zdeklasowali rywali. Zdobyli prawie 1/3 wszystkich oddanych w tej kategorii głosów – 30 proc. Drugi w podsumowaniu zespół Daft Punk zdobył 15 proc. wszystkich oddanych głosów, a kanadyjska grupa Arcade Fire – 12 proc.
W roku 2012 płytą roku Słuchacze wybrali "Jezus Maria Peszek" Marii Peszek.

Wyniki Plebiscytu 2013 w kategorii PŁYTA ROKU :
1. Waglewski Fisz Emade, "Matka, Syn, Bóg"
2. Daft Punk, "Random Access Memories"
3. Arcade Fire, “Reflektor”
4. Rebeka, “Hellada”
5. Moderat, “II”
6. Atoms For Peace , "AMOK"
7. i 8.  Bokka, "Bokka" i UL/KR, "Ament" (płyty otrzymały taką samą ilość głosów)
9. Vampire Weekend, "Modern Vampires Of The City"
10. Savages, "Silence Yourself"

KSIĄŻKA ROKU. Filip Springer, "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach"

/

Jak on to robi? 31-letni Springer wygrywa drugi rok z rzędu! Po znakomicie przyjętych "Źle urodzonych" napisał w roku 2013 dwie książki – "Wannę z kolumnadą" (w której opisał brzydotę polskiej przestrzeni publicznej) i zwycięski "Zaczyn". Żaden autor nie powtórzył jak dotąd sukcesu Filipa, który przechodzi do historii jako dwukrotny triumfator Plebiscytu – i to w kolejnych, następujących po sobie latach.
Springer zdobył najwięcej głosów w całym Plebiscycie. Co więcej, w naszej zabawie (którą wszyscy traktujemy jednak niezwykle poważnie!) największym zainteresowaniem w roku 2013 cieszyła się właśnie na kategoria "Książki"! To ciekawe i obiecujące zjawisko. "Zaczyn" otrzymał 22 proc. wszystkich oddanych w tej kategorii głosów, drugie – decyzją Słuchaczy – było "Ostatnie rozdanie" Wiesława Myśliwskiego – 17 proc., a trzecia "Papusza" Angeliki Kuźniak – 14 proc.
Przypomnijmy, w roku 2012 książką roku Słuchacze wybrali "Źle urodzone" Filipa Springera.

Wyniki Plebiscytu 2013 w kategorii KSIĄŻKA ROKU:
1. Filip Springer, "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach"
2. Wiesław Myśliwski, "Ostatnie rozdanie"
3. Angelika Kuźniak, "Papusza"
4. Maciej Wasielewski, "Jutro przypłynie królowa"
5. Rem Koolhaas, "Deliryczny Nowy Jork"
6. Jaume Cabré, "Wyznaję"
7. Tymon Tymański, Rafał Księżyk, "ADHD”"
8. Ignacy Karpowicz, "Ości"
9. Marta Ignerska, Mikołaj Łoziński, "Prawdziwa bajka"
10. Irena Jarosińska, "Pismo obrazkowe"

WYDARZENIE ROKU. Off Festival

/


I stało się! Katowicki festiwal wygrywa po raz trzeci z rzędu, zdobywając 23 proc. wszystkich głosów oddanych przez Słuchaczy w tej kategorii. Tym samym, zgodnie z zasadami, które przyjęliśmy dwa lata temu, impreza stworzona przez Artura Rojka i jego współpracowników, otrzymuje od nas równocześnie tytuł honorowy i w roku następnym nie pojawi się już w głosowaniu! To, przypomnijmy, drugi taki przypadek. Wcześniej taki tytuł otrzymał też Open’er Festival. W tegorocznym zestawieniu znalazł się jednak projekt Pawła Atlhamera – sekcja "Sztuka na Open’erze" – z 4 proc. wszystkich głosów (na 8. Miejscu).
W pierwszej trójce znalazły się także – i to może być dla niektórych niespodzianką – Festiwal Łódź Design – 13 proc. głosów i krakowski Miesiąc Fotografii – 12 proc.
Przypomnijmy raz jeszcze, w roku 2012 wydarzeniem roku Słuchacze wybrali OFF Festival.

Wyniki Plebiscytu 2013 w kategorii WYDARZENIE ROKU:
1. Off Festival
2. Łódź Design
3. Miesiąc Fotografii
4. Nowa Muzyka
5. i 6.  Big Book Festival i Portal ZofiaRydet.com (otrzymały taką samą ilość głosów)
7. www.trzejkompozytorzy.pl
8. Paweł Althamer na Open’erze
9. Unsound Festival
10. Wystawa "In God We Trust" w Zachęcie

Wszystkim, nie tylko laureatom, gratulujemy!
Dziękujemy i udanego kulturalnego 2014 roku! Do usłyszenia w "Radiowym Domu Kultury" w każdą sobotę w samo południe!
Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś

www.facebook.com/radiowydomkultury

Polecane