14 muzyków na setkę, czyli nowa płyta Marka Napiórkowskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
14 muzyków na setkę, czyli nowa płyta Marka Napiórkowskiego
Marek NapiórkowskiFoto: Marcin Kydryński / mat. prasowe

- W porównaniu z wcześniejszymi albumami, to płyta zrobiona z pewnym rozmachem. Kwintet jazzowy jest tu zasilony 9-osobowym zespołem muzyków klasycznych - mówił Marek Napiórkowski o krążku "UP!" w audycji "Mało obiektywnie".

Posłuchaj

14 muzyków na setkę, czyli nowa płyta Marka Napiórkowskiego (Mało obiektywnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- To nie jest płyta ważniejsza niż poprzednie, do dzisiaj mam ogromny związek emocjonalny z każdym moim albumem. Ale ten krążek jest szczególny z dwóch powodów: po pierwsze jest najnowszy, po drugie był dość dużym przedsięwzięciem logistyczno-organizacyjnym - wyjaśnia gitarzysta jazzowy i kompozytor, lider własnych zespołów i jeden z najbardziej cenionych w Polsce muzyków sesyjnych.

"UP!" to kolejny krążek w dorobku Marka Napiórkowskiego po dobrze przyjętych przez recenzentów albumach "NAP" i "Wolno" oraz koncertowej płycie "KonKubiNap". Najnowsze wydawnictwo zostało zarejestrowane na tzw. setkę - wszyscy muzycy (łącznie 14 osób) zagrali w studio jednocześnie.

Marek Napiórkowski: nie podlegam "podpałce">>>

Kompozycje Marka Napiórkowskiego zawarte na płycie "UP!" wykonał zespół złożony ze znakomitych jazzmanów: Krzysztofa Herdzina (fortepian), Amerykanina Clarence'a Penna (perkusja), Roberta Kubiszyna (kontrabas i gitara basowa), Adama Pierończyka (saksofony sopranowy i tenorowy) oraz Henryka Miśkiewicza (klarnet basowy).

W dwudniowej sesji nagraniowej wzięli też udział muzycy klasyczni, tworzący nonet (flet, obój, dwa klarnety, klarnet basowy, puzon, fagot, waltornia i wiolonczela). Dzięki aranżacjom Krzysztofa Herdzina w autorskich kompozycjach Marka Napiórkowskiego znalazło odbicie kilka muzycznych światów: improwizowany, dynamiczny jazz spotyka się tu z wyrafinowaną współczesną kameralistyką, filmowa i teatralna ilustracyjność idzie w parze z ulotnymi balladami.

Trójkowy koncert Marek Napiórkowski Trio (wideo)>>>

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadził Mariusz Owczarek.

Audycja "MO, czyli mało obiektywnie" na antenie Trójki w sobotę o godz. 22.05.

(mk/mat. prasowe)

Polecane