Holoubek, Swinarski, Kotarbiński – inteligenci wytrąceni z milczenia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Holoubek, Swinarski, Kotarbiński – inteligenci wytrąceni z milczenia
Fragment okładki książki "Wytrąceni z milczenia"Foto: mat. promocyjne

- Mam świadomość, że historie tych ludzi ciągle się dzieją, chociaż większość z bohaterów mojej książki już nie żyje. (…) Ale przecież my tym losom dajemy nowe życie – mówiła w "Klubie Trójki” Magdalena Grochowska, autorka książki "Wytrąceni z milczenia”.

Posłuchaj

Magdalena Grochowska, autorka książki "Wytrąceni z milczenia" o bohaterach swojej książki (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Książka jest zbiorem reportaży historycznych - portretów wybitnych intelektualistów i twórców, przewodników kilku pokoleń polskiej inteligencji. Na rynku ukazało się w tym roku, po ośmiu latach od premiery, jej wydanie rozszerzone. – Doszły materiały post scriptum, czyli albo relacje bohaterów żyjących, albo listy czy dokumenty, albo relacje dzieci bohaterów. To wydaje mi się być dosyć ciekawe, bo albo pogłębiają wymowę poszczególnych tekstów, albo mówi coś o świecie współczesnym – tłumaczyła pisarka.

Marzec 1968 - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Radia Wolności - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Tadeusz Kotarbiński, Maria i Stanisław Ossowscy, Witold Kula, Nina Assorodobraj, Klemens Szaniawski, ks. Adam Boniecki i Józefa, czy też Gustaw Holoubek, Kazimierz Dejmek i Konrad Swinarski – między innymi ich losy opisuje Magdalena Grochowska.

Skąd pomysł na wydanie poszerzone? - Mam świadomość, że te historie ciągle się dzieją. Oczywiście w wymiarze indywidualnym, w przypadku nieżyjących bohaterów, opowieści są już zamknięte. Ale przecież my te losy określamy od nowa, poprzez wyrażenie stosunku do nich i branie  z nich różnych idei i myśli dajemy im kolejne życie. W tym sensie nie mogę się rozstać z moimi bohaterami – mówiła pisarka.

"Klub Trójki" poprowadził Jerzy Sosnowski.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

Polecane