Bolesław Piecha: prezes NFZ obnażyła słabość ministerstwa zdrowia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bolesław Piecha: prezes NFZ obnażyła słabość ministerstwa zdrowia
Foto: sxc.hu/CC

- W tej kadencji zabraknie czasu, by polski pacjent poczuł jakąkolwiek poprawę sytuacji w dostępie do opieki zdrowotnej - mówi Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia.

Posłuchaj

Bolesław Piecha: prezes NFZ obnażyła słabość ministerstwa zdrowia (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Oczekuję od ministra zdrowia, aby do wiosny przedstawił bardzo precyzyjne działania, które w sposób wyraźny doprowadzą do skrócenia czasu oczekiwania i zmniejszenia kolejek - ogłosił premier Donald Tusk podczas konwencji Platformy Obywatelskiej. Z badań Fundacji Watch Health Care wynika, że w ciągu ostatniego roku wydłużył się czas oczekiwania na wizytę - z 2 miesięcy i 2 dni do 3 miesięcy i 3 dni.

- To, że kolejki się wydłużają, jest efektem zmian, które następowały w systemie ochrony zdrowia. Teraz nałożył się na to jeszcze jeden element - brak wzrostu finansowania ochrony zdrowia w ostatnich latach. Spowolnienie gospodarcze spowodowało nie tylko mniejsze wpływy podatkowe do kasy państwa, ale przełożyło się również na mniejsze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia. A NFZ nie może kontraktować ponad to, ile ma pieniędzy - mówił wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Polityk PO przyznał, że w przyszłym roku pieniędzy przeznaczonych na leczenie będzie tyle samo, co w 2013. - Zostaliśmy zobowiązani przez premiera i sami na siebie nałożyliśmy obowiązek, że wiosną przedstawimy założenia zmian systemowych w ochronie zdrowia, które dadzą efekt skrócenia kolejek - zapewnia rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.

- Polscy pacjenci nie mogą być dzieleni na tych, którzy jadą pierwszą klasą i tych, którzy jadą drugą klasą - mówił Bolesław Piecha z PiS, który odniósł się również do dymisji szefowej Narodowego Funduszu Zdrowia: - Sądzę, że jest ona kozłem ofiarnym. Pani Agnieszka Pachciarz była stosunkowo sprawnym urzędnikiem i obnażyła wszystkie słabości ministerstwa. Czarę goryczy przelało pewnie pozwanie ministra zdrowia do sądu o "drobne" 700 mln złotych.

Były wiceminister zdrowia powiedział również, że "od dwóch lat opozycja apeluje, żeby Bartosz Arłukowicz przedstawił jakieś konkretne posunięcia, które będzie można rozważać". - Nie udało się, pan minister zniknął, pojawia się tylko w rozgrywkach personalnych. Wniosek o odwołanie Agnieszki Pachciarz jest grą personalną, a nie walką o skracanie kolejek, w których czekają polscy pacjenci do lekarza - podsumował.

Gośćmi audycji z udziałem słuchaczy byli także: Tomasz Szelągowski, dyrektor generalny Federacji Pacjentów Polskich; Aleksandra Gielewska, ekspert rynku zdrowia; Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP i Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Za, a nawet przeciw" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o godz. 12.05.

Polecane