Ten sam PESEL dla dwóch różnych osób? MSW: to niemożliwe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ten sam PESEL dla dwóch różnych osób? MSW: to niemożliwe
Wzór e-dowoduFoto: mswia.gov.pl

Powinien być wyjątkowy i niepowtarzalny, w praktyce bywa jednak różnie - mowa o numerze PESEL, który służy do identyfikacji obywateli. Czasem jednak takie numery się powtarzają, i choć tak nie powinno się zdarzyć, okazuje się, że gdzieś w Polsce znajduje się nasz peselowy bliźniak.

Posłuchaj

Ten sam PESEL dla dwóch różnych osób? MSW: to niemożliwe (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

- Taka sytuacja może powodować sporo utrudnień - mówi Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. W naszym kraju jest to jeden z dwóch numerów unikalnych przypisanych do konkretnej osoby, drugim jest numer NIP. Te dwa numery są bezpośrednimi identyfikatorami, nie mogą się powtórzyć, nie mogą dotyczyć dwóch różnych osób. System powinien automatycznie wyłapywać wszelkie pomyłki, także to, że został nadany powtórnie - dodaje.
- PESEL jest zbudowany z 11 cyferek - mówi Michał Pośnik - konsultant IT - pierwsze sześć cyfr  oznacza datę urodzenia, następne cztery określają numer serii oraz płeć. Ostatnia to cyfra kontrolna, która jest wyliczana na podstawie 10 poprzednich cyfr numeru.
- To numer, który ma jednoznacznie identyfikować obywatela - dodaje Piotr Konieczny z portalu niebezpiecznik.pl - jeśli ktoś zawierzy tego typu definicji numeru PESEL, na przykład implementując bazę danych w szpitalu i rozróżniając pacjentów po tym właśnie identyfikatorze, to może dojść do pomyłki.
Według Pawła Majchra - rzecznika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - nadanie tego samego numeru dwóm różnym osobom może się zdarzyć incydentalnie. Powodem może być błąd ludzki. Jeśli komuś zdarzy się taki przypadek, trzeba zgłosić się do urzędy gminy, wymiana dowodu jest darmowa. MSW podkreśla, że do tej pory zajmowało się dwiema tego typu sprawami.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotował Mariusz Krzemiński.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(mp)

Polecane