Wybory do Parlamentu Europejskiego jak wyścig prezydencki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wybory do Parlamentu Europejskiego jak wyścig prezydencki?
Obrady Parlamentu EuropejskiegoFoto: Central Audiovisual Library of the European Commission

Co zrobić, żeby wybory europosłów cieszyły się większą popularnością? Jednym z pomysłów jest wyznaczanie przez partie, jeszcze przed wyborami, swoich kandydatów na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Posłuchaj

Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej (Europa od kuchni/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Parlament Europejski składa się z 766 posłów, wybranych w 28 Państwach Członkowskich Unii Europejskiej. Od 1979 r. posłowie są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres 5 lat. Mandaty są przydzielane na podstawie liczby ludności poszczególnych państw członkowskich.
Aleksander Fuksiewicz – analityk Instytutu Spraw Publicznych mówił w Trójce, że w Brukseli ruszyła już kampania promująca wybory. – Natomiast sama kampania wyborcza ruszy wtedy, kiedy partie się za to wezmą, a te potrzebują jeszcze trochę czasu. Polacy niestety słabo się interesują się tymi wyborami i mało o nich wiedzą, więc trudno się dziwić niskiej frekwencji – mówił ekspert w Trójce.
Polityczną temperaturę wyborów mogłoby podnieść wyznaczenie, jeszcze przed wyborami, kandydatów danych ugrupowań na szefa Komisji Europejskiej. Więcej o tym pomyśle usłyszą Państwo w nagraniu audycji.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godzinie 17.20. Zapraszamy!

(ei)

Polecane